zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Karczewski: Komisja ds. zbadania przypadków pedofilii nie powinna składać się wyłącznie z polityków

19:29, 23.05.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

– Powinna powstać komisja o szerokim składzie zajmująca się całościowo problemem pedofilii – powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Według niego, nie powinna ona składać się tylko z polityków, bo, jak ocenił, niejednokrotnie ich wypowiedzi są raczej jątrzące niż sprzyjające rozwiązywaniu problemów.


Podziel się:   Więcej

Premier Mateusz Morawiecki we wtorek poinformował o decyzji, że powołana zostanie państwowa komisja do badania przypadków pedofilii w różnych środowiskach. Zaprosił jednocześnie do tej komisji przedstawicieli opozycji. W czwartek szef KPRM Michał Dworczyk doprecyzował, że projekt ustawy ws. powołania komisji ma powstać w czerwcu.

Z kolei politycy PO postulują powołanie państwowej komisji ds. przypadków pedofilii w Kościele, która miałaby składać się z trzech przedstawicieli ofiar, trzech prokuratorów w stanie spoczynku i trzech sędziów w stanie spoczynku i powinna mieć uprawnienia śledcze. Projekt w sprawie powołania tej komisji PO ma złożyć w czerwcu.

Marszałek Senatu powiedział, że „pedofilia nie łączy się jedynie z Kościołem, jak część polityków próbuje sugerować”. – Niestety występuje też w innych sferach życia. Jeśli ma powstać komisja badająca ten patologiczny, groźny i zbrodniczy proceder, to w całości – nie wyrywkowo – powiedział w czwartek Karczewski.

Według niego, „jeśli ma to być komisja wiarygodna, to nie może ograniczać się tylko do jakiejś grupy zawodowej, nawet jeśli o przypadkach dotyczących także tej grupy jest ostatnio głośno”. – Bo jeśli Kościół – to czemu nie celebryci? – pytał.


Premier: Rząd zdecydował o powołaniu komisji ds. badania problemu pedofilii
„Dyskusja na temat pedofilii jest potrzebna”

Na uwagę, że przypadki tuszowania czynów pedofilskich dotyczą przede wszystkim Kościoła, marszałek Senatu powiedział: „A skąd to wiadomo? Jestem zwolennikiem, by sprawdzić sytuację w więcej niż tylko jednym środowisku”.

Karczewski ocenił też, że dyskusja na temat pedofilii jest potrzebna, ale nie powinna odbywać się tuż przed wyborami. – Ten okres nie sprzyja logicznej, dobrej, rzeczowej dyskusji. Tu wkradają się niepotrzebne, sztucznie wykreowane emocje. Nie można sprawy pedofilii, ani sprawy Kościoła wykorzystywać instrumentalnie – dodał marszałek Senatu.

Na uwagę, że premier zapowiedział powstanie komisji właśnie w trakcie kampanii wyborczej, marszałek Senatu powiedział, że była to „odpowiedź na ważne zapotrzebowanie społeczne”.

Pytany, czy jego zdaniem w skład komisji powinni wchodzić eksperci czy politycy Karczewski powiedział, że „bardzo poważnie się nad tym zastanawia”.

– Nie wiem jeszcze, kto powinien w niej być, ale jak patrzę na polityków i słucham ich wypowiedzi, także w tej sprawie, to nie jest to zachęcające; mam co do ich udziału wątpliwości. Oni niejednokrotnie wyrażają niezwykle skrajne, ekstremalne poglądy, mają wypowiedzi raczej jątrzące niż sprzyjające wyjaśnieniu i rozwiązaniu problemów – powiedział marszałek Senatu.

– Na pewno jeśli komisja, to w szerszym składzie. Moim zdaniem nie mogą znaleźć się w niej sami politycy, bo to nie byłoby dobre dla całej sprawy, z jakimś udziałem polityków pewnie mogłaby powstać – podsumował Karczewski.


Komisje senackie: PiS składa 30 poprawek do noweli Kodeksu karnego

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych