zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Karczewski: leki są już dostarczane do aptek; problem powinien być rozwiązany

11:10, 10.07.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

– Brakujące leki już są dostarczane do aptek, teraz jest kwestia dobrej, szybkiej dystrybucji leków i problem powinien być rozwiązany – powiedział w środę marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Jak dodał, resort zdrowia uruchomi infolinię dla pacjentów o brakujących lekach.


Podziel się:   Więcej

„Dziennik Gazeta Prawna” poinformował we wtorek, że są kłopoty z kupnem w aptekach preparatów na nadciśnienie, choroby tarczycy, astmę, alergię i cukrzycę, i zaczyna brakować także leków onkologicznych oraz neurologicznych. Gazeta informowała, że w poniedziałek samorząd aptekarski wystosował list otwarty do ministra zdrowia. Według Naczelnej Izby Aptekarskiej jest problem z blisko pół tysiącem produktów leczniczych niedostępnych dla pacjentów.

Karczewski przyznał na briefingu przed posiedzeniem Senatu, że faktycznie były braki substancji do produkcji leków; podkreślił, że jest w stałym kontakcie z ministrem zdrowia. – Były to kłopoty nie tylko w Polsce, ale również kłopoty europejskie, niektóre komponenty, które były dostarczane z Chin – był kłopot z dostarczaniem tych komponentów – powiedział Karczewski.

Rzecznik rządu: od przyszłego tygodnia infolinia NFZ ws. dostępności leków
 
 
 
...
 
– To mamy już za sobą, w tej chwili leki już są dostarczane do aptek i powinien ten problem być zupełnie rozwiązany. Dystrybucja powinna być bardzo szybka i sprawna (...) Leków w bardzo krótkim czasie powinno już nie brakować, problem ten który powodował (brak leków) został wyeliminowany, teraz jest kwestia dobrej, szybkiej dystrybucji leków i powinien być problem rozwiązany – powiedział Karczewski.

Przekazał też, że Ministerstwo Zdrowia wprowadza infolinię, na której pacjenci będą mogli uzyskać informację ws. brakujących leków. Od poniedziałku pod numerem Telefonicznej Informacji Pacjenta prowadzonej przez NFZ, będą dyżurować przedstawiciele Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, którzy wskażą, gdzie można kupić poszukiwany i deficytowy lek.

Ustawa dot. walki z nielegalnym wywozem leków podpisana przez prezydenta

Kalendarz transmisji

Październik 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych