zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Karczewski o Pomniku Katyńskim: Sytuacja skandaliczna i przykra

08:35, 02.05.2018;   autor: akune;   źródło: PAP

Sytuacja naprawdę skandaliczna, bardzo przykra dla nas – tak pomysł usunięcia Pomnika Katyńskiego z placu nad rzeką Hudson w Jersey City, komentuje marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Wskazuje, że tej sprawie być może będzie oświadczenie Senatu, „być może uchwałę podejmiemy”.


Podziel się:   Więcej

Dodał, że temat będzie poruszany również w ramach Polonijnej Rady Konstultacyjnej przy Marszałku Senatu.

O projekcie stworzenia parku – na terenie, gdzie stoi pomnik, naprzeciwko Manhattanu – napisał w poniedziałek na Twitterze burmistrz Jersey City Steven Fulop.

„Przeniesiemy pomnik z Exchange Place i tymczasowo go przechowamy w DPW (Departament Prac Publicznych), aby nie został uszkodzony. Podejmujemy prace inżynieryjne przygotowujące teren pod park” – poinformował Fulop. O zamierzeniach usunięcia pomnika nie powiadomił bezpośrednio Polonii.


„Pamięć o Polakach zamordowanych w Katyniu będzie żywa na wieki”
 
 
 
...
 
Możliwa uchwała Senatu w sprawie Pomnika Katyńskiego

Karczewski zapytany w środę w radiowej „Jedynce”, czy Senat będzie się zajmował sprawą Pomnika Katyńskiego, odpowiedział, że „być może będzie (w tej sprawie) oświadczenie Senatu, być może uchwałę podejmiemy”.

– Sytuacja naprawdę skandaliczna, bardzo przykra dla nas – ocenił Karczewski. Dodał, że Pomnik Katyński w Jersey City „mówi o naszym heroizmie, o naszych bohaterach, mówi też o tragicznych wydarzeniach”.

Pomnik upamiętnia 17 września 1939 r. i to, co wydarzyło się w Katyniu

Pomnik Katyński, który przedstawia zakneblowanego polskiego żołnierza z rękami związanymi z tyłu i z wbitym w plecy bagnetem nasadzonym na karabin Karczewski nazwał sugestywnym i „oddającym to, co się wydarzyło 17 września 1939 r. i później w Katyniu”.

Marszałek przypomniał, że autor pomnika Andrzej Pityński jest kawalerem Orderu Orła Białego.
„Pomnik trwałym świadectwem polskości”

Prezes IPN Jarosław Szarek wydał we wtorek komunikat, w którym poinformował, że „zapowiedź usunięcia i przeniesienia w inne miejsce Pomnika Katyńskiego z Exchange Place w Jersey City przyjął z wielkim niepokojem” i dodał, że Instytut Pamięci Narodowej sprzeciwia się temu działaniu.

Szarek przypomniał, że „odsłonięty w maju 1991 r. na prestiżowym Exchange Place w Jersey City Pomnik Katyński autorstwa mistrza Andrzeja Pityńskiego stał się trwałym świadectwem polskości w Ameryce i prawdy o sowieckiej zbrodni popełnionej na Polakach”.

Podkreślił również, że „monument skrępowanego polskiego oficera z wbitym w plecy sowieckim bagnetem, łącznie z okalającymi go pamiątkowymi tablicami poświęconymi zagłodzonym syberyjskim zesłańcom i ofiarom zamachu terrorystycznego 11 września 2001 r., ma również swój wymiar uniwersalny”.

„Nieprzypadkowo Pomnik Katyński w Jersey City jest dziełem uchodźcy. Powstał z wysiłku polskich imigrantów i weteranów II wojny światowej, którzy walcząc z niemieckim i sowieckim totalitaryzmem, właśnie na ziemi amerykańskiej szukali wolności i schronienia” – czytamy w komunikacie.


Zaniepokojenie Polonii w New Jersey i Nowym Jorku w tej sprawie podzielił ambasador RP w Stanach Zjednoczonych Piotr Wilczek. Wyraził je w poniedziałek na Twitterze w reakcji na oświadczenie burmistrza i brak dialogu z diasporą polską. Przypominał o trwających dekadę wysiłkach społeczności polsko-amerykańskiej, mających na celu wzniesienie monumentu.