zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Karczewski o współpracy polonijnej: Oświata jest dla nas najważniejsza

14:37, 13.09.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

– Dla nas, działaczy polonijnych, oświata jest najważniejsza – powiedział w piątek marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Ważne jest rozwijanie się polskich szkół zagranicą i to, aby miały dobre programy i dobrych nauczycieli – przekonywał.


Podziel się:   Więcej

Marszałek Karczewski wziął udział w inauguracji projektu „Szkoła 6.0”, którego celem jest stworzenie platformy współpracy między polskimi i polonijnymi środowiskami oświatowymi. Projekt ten organizowany jest przez stowarzyszenie „Wspólnota Polska” we współpracy z Senatem.

– Bardzo byśmy chcieli, aby polskie szkoły (zagranicą – red.) były jak najbardziej atrakcyjne, przyciągały jak najwięcej młodzieży i to się dzieje – powiedział Karczewski. Przekonywał, że dzieje się tak dzięki współpracy wielu instytucji zaangażowanych w promocję polskości wśród Polonii, m.in. Senatu RP, stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, a także kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy.

Marszałek podkreślił, że „dla nas, nazwijmy to, działaczy polonijnych, oświata jest najważniejsza i uznajemy ją za swój priorytet”. – Najważniejsza jest nauka języka polskiego oraz ważne jest rozwijanie się polskich szkół zagranicą. To, aby miały dobre programy, dobrych nauczycieli i żeby stawały się atrakcyjne na różne sposoby – wskazywał.

Zaznaczył również, że „wymiana doświadczeń między polskimi szkołami a szkołami polonijnymi na świecie jest bardzo ważna”. Jego zdaniem umożliwia ona wymianę doświadczeń, uwag i sugestii. – Temat jest obszerny i szeroki, nie możemy patrzeć na niego w sposób zwężony. Musimy patrzeć szeroko i platforma +Szkoła 6.0+ właśnie tę optykę poszerza – podkreślił Stanisław Karczewski. – Życzę, aby ten projekt oświatowy i każdy następny, budowały naszą wspólnotę Polaków na całym świecie – dodał.


Marszałek Senatu spotkał się z młodzieżą polonijną ze Wschodu
Projekt „Szkoła 6.0” ma charakter otwarty

„Szkoła 6.0” to projekt tworzący platformę współpracy między polskimi i polonijnymi środowiskami oświatowymi. Jak czytamy w komunikacie stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, nazwa nawiązuje do najwyższej oceny stosowanej w polskim systemie edukacyjnym oraz do szacunkowej liczby Polaków z kraju i z zagranicy, obliczanej na 60 milionów. Jest symbolicznym podkreśleniem wagi jakości w nauczaniu oraz roli, jaką placówki oświatowe odgrywają w procesie podtrzymywania polskości.

Projekt ten ma stanowić zachętę do nawiązywania stałych i pogłębionych kontaktów między szkołami w Polsce i za granicą w celu wzajemnego rozwoju oraz podnoszenia jakości ich nauczania. To również okazja do poszerzania wiadomości o Polsce, jej języku, kulturze i historii poza granicami kraju, a także popularyzowania wiedzy o historii i dorobku Polonii i Polaków żyjących za granicą w społeczeństwie polskim.

Projekt „Szkoła 6.0” ma charakter otwarty. Chęć udziału w nim mogą zgłosić wszystkie szkoły i przedszkola polonijne i z polskim językiem nauczania, działające w obcych systemach edukacyjnych, oraz polskie placówki oświatowe wszystkich typów działające na terenie Polski.


W Senacie 600 ofert dot. wsparcia środowisk polonijnych i polskich za granicą