zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Karczewski: Poprawki wyeliminują zastrzeżenia dot. noweli Kodeksu karnego

14:56, 24.05.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

– Zgłoszone poprawki, które pozytywnie zaopiniowały senackie komisje, wyeliminują zastrzeżenia dotyczące nowelizacji Kodeksu karnego, jestem przekonany, że teraz ustawa nie ma żadnych błędów – powiedział w piątek marszałek Senatu Stanisław Karczewski.


Podziel się:   Więcej

Senat w piątek po południu rozpocznie rozpatrywanie nowelizacji Kodeksu karnego, która m.in. zaostrza kary za przestępstwa związane z pedofilią. Według noweli za zgwałcenie dziecka pedofil trafi do więzienia nawet na 30 lat.

Nowelizacja wywołała głosy krytyczne prawników i rzecznika praw obywatelskich, którzy wskazywali na liczne błędy. Przedstawiciele klubu PO-KO twierdzili, że PiS zamiast zaostrzyć sankcje za pedofilię i jej ukrywanie, uchwaliła „amnestię dla pedofilów”.

W czwartek późnym wieczorem senackie komisje ustawodawcza oraz praw człowieka, po ponad sześciu godzinach pracy, pozytywnie zaopiniowały ustawę, rekomendując do niej 34 poprawki. Część z nich została zaproponowana przez Biuro Legislacyjne Senatu.


Senat zajmie się m.in. nowelą Kodeksu karnego
Burzliwa dyskusja

Burzliwą dyskusję wywołała kwestia odejścia od przepisu nakładającego na sąd obowiązek orzekania w określonych wypadkach tzw. bezwzględnego dożywocia, bez prawa do warunkowego zwolnienia. Komisje zarekomendowały poprawkę w wersji zgłoszonej przez klub PiS, która zakłada odejście od obowiązku orzekania przez sąd w określonych wypadkach tzw. bezwzględnego dożywocia, bez prawa do warunkowego zwolnienia.

Zgodnie z tą poprawką sąd będzie mógł orzec takie bezwzględne dożywocie za najcięższe zbrodnie, ale nie będzie to dla sądu obligatoryjne. Inna z zarekomendowanych poprawek uzupełnia przepis dotyczący karalności za obcowanie płciowe z małoletnim poniżej 15 lat o czyn „doprowadzenia takiego małoletniego do obcowania płciowego”, za co również będzie groziło do 15 lat więzienia. Kolejna poprawka powraca do aktualnego brzmienia przepisu art. 212 Kk, który dotyczy ścigania pomówienia i wykreśla z nowelizacji zmiany, zakładające wprowadzenie kary do roku więzienia za „tworzenie fałszywych dowodów na potwierdzenie nieprawdziwego zarzutu lub nakłanianie innych osób do potwierdzenia okoliczności objętych jego treścią”.


Senackie komisje zarekomendowały nowelę Kodeksu karnego z poprawkami
Co przewiduje nowelizacja ustawy?

Przygotowana przez MS nowelizacja została uchwalona przez Sejm w ubiegły czwartek. Jak wskazał resort, celem reformy jest „wzmocnienie ochrony prawnokarnej w zakresie czynów godzących w tak fundamentalne dobra prawne jak życie i zdrowie człowieka, wolność seksualna czy własność”.

Zmiany zawarte w noweli zakładają, że za zgwałcenie dziecka pedofil trafi do więzienia nawet na 30 lat. Obecnie obowiązujące przepisy za zgwałcenie dziecka przewidują karę od 3 do 15 lat pozbawienia wolności, a jeżeli sprawca działał ze szczególnym okrucieństwem - od 5 do 15 lat. W myśl nowelizacji, gwałcicielowi dziecka grozić będzie od 5 do 30 lat więzienia, a jeśli następstwem gwałtu będzie śmierć dziecka - kara dożywotniego pozbawienia wolności. Przyjęte zmiany przewidują też podwyższenie kar za seksualne wykorzystanie dzieci. Dziś wynoszą one od 2 do 12 lat więzienia, a zgodnie z nowelą zostaną określone w wysokości od 2 do 15 lat.

Nowelizacja przewiduje też, że zgwałcenie dziecka nie będzie podlegać przedawnieniu. Zmiany przewidują wyeliminowanie kar w zawieszeniu w stosunku do sprawców brutalnych zbrodni pedofilskich. Poszerzony zostanie zakres informacji ujawnianych w tzw. rejestrze pedofilów.

Pozostałe zmiany w Kodeksie karnym zakładają m.in. wprowadzenie elastycznego wymiaru kar. Zgodnie z nowelą wyeliminowywana zostanie kara 25 lat pozbawienia wolności, stanowiąca odrębny rodzaj kary. Wydłużono natomiast karę terminowego pozbawienia wolności do 30 lat, pozostawiając jako dolną granicę tej kary 1 miesiąc.

Nowelizacja przewiduje też wprowadzenie kary dożywotniego pozbawienia wolności bez możliwości warunkowego zwolnienia. MS podaje, że ma być ona orzekana wobec sprawców, którzy są trwale niebezpieczni dla społeczeństwa. Taką karę sądy będą musiały obligatoryjnie orzekać również wobec osób, które zostały w przeszłości skazane na dożywocie albo na 20 i więcej lat więzienia, a dopuściły się kolejnego przestępstwa, za które orzeczono wobec nich dożywocie.

Nowe przepisy wydłużają też okres przedawnienia zbrodni zabójstwa z 30 do 40 lat.

Nowelizacja przewiduje podwyższenie kar m.in. za rozbój, rozbój z użyciem broni, doprowadzenie do ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, udział w zorganizowane grupie przestępczej, porwanie dla okupu, pozbawienie wolności ze szczególnym udręczeniem i handel ludźmi. Wprowadza też nowe typy przestępstw za czyny, z których część w ogóle nie była dotąd zagrożona karą. To m.in. przygotowanie do zabójstwa, za które ma grozić od 2 do 15 lat pozbawienia wolności; przyjęcie zlecenia zabójstwa – od 2 do 15 lat więzienia; uchylanie się od naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem – od 3 miesięcy do 5 lat więzienia (dziś grozi jedynie egzekucja komornicza); kradzież zuchwała, np. kieszonkowa lub gdy złodziej wyrywa torebkę na ulicy – od 6 miesięcy do 8 lat więzienia bez względu na wartość skradzionej rzeczy.


Senackie komisje przeciw wnioskowi o odrzucenie noweli Kodeksu karnego

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
30-05-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych