zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Karczewski: RPO powinien podać się do dymisji

15:54, 25.06.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar powinien podać się do dymisji – ocenił we wtorek marszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS), nawiązując do stanowiska RPO w sprawie sposobu zatrzymania podejrzanego o morderstwo 10–letniej Kristiny z Mrowin.


Podziel się:   Więcej

W ubiegłym tygodniu opublikowano komunikat Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur, którego zadania wykonuje RPO – gdzie okoliczności zatrzymania mężczyzny – w niekompletnym ubraniu, boso, w kajdankach zespolonych – uznano za nieproporcjonalne i naruszające godność zatrzymanego i prawa człowieka. KMPT zwrócił też uwagę, że podejrzanemu nie udzielono pomocy prawnej – nie miał obrońcy z wyboru ani z urzędu podczas przesłuchań i innych czynności procesowych ani w trakcie posiedzenia sądu w sprawie aresztu. Wyrażono również zaniepokojenie zamieszczeniem zdjęcia podejrzanego na jednym z portali społecznościowych, z podaniem jego danych osobowych i nawoływaniem do linczu.

Karczewski był pytany w TVP Info o stanowisko RPO w sprawie zatrzymania Jakuba A. oraz o wypowiedź byłego prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego, który argumentował, że RPO bronił nie przestępcy, ale konstytucji.

– Były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński, ale również rzecznik praw obywatelskich, dzieli Polaków na lepszych i gorszych. Ma zupełnie inne podejście do tych, którzy stoją po stronie ich Polski i do tych, którzy tworzą Polskę – podkreślił Karczewski. – My powtarzaliśmy: Polska jest jedna, jednakowa dla wszystkich – dodał marszałek Senatu.

Szczerski: sprawa zatrzymania jest bardzo ściśle uregulowana specjalną ustawą
Według marszałka „pan Bodnar chciał troszeczkę zabłyszczeć, chciał się stać gwiazdą”. – Mieliśmy z jednej strony zabójstwo, dramatyczne wydarzenie (...). Policja i prokuratura zadziałała. Mamy podejrzanego, wszystko wskazuje na to, że to on, bo sam się przyznał. Pan Bodnar przykrywa to zupełnie, nie rozmawiamy o tym, że policja działała sprawnie, że wymiar sprawiedliwości działa bardzo sprawnie. Teraz nie rozmawiamy, w jaki sposób doszło do tego morderstwa, nie analizujemy tych zdarzeń, tylko analizujemy wypowiedź pana Bodnara – zaznaczył Karczewski.

– To jest oburzające, co mówi pan rzecznik. Pan rzecznik powinien dla świętego spokoju podać się wreszcie do dymisji – oświadczył marszałek Senatu. Według niego RPO powinien podać się do dymisji w związku z zamieszczonym oświadczeniem i „nierównym traktowaniem przestępców, podejrzanych o przestępstwa”.

– Szanujemy oczywiście jego kadencję, ten wybór – zapewnił. Jednocześnie zauważył, że „niewiele brakowało, a Senat odrzuciłby kandydaturę pana Bodnara. – Zabrakło nam dosłownie dwóch głosów, bardzo żałuję, bo mielibyśmy innego rzecznika – dodał Karczewski.

Oświadczenie zamieszczone na stronie RPO zostało negatywnie przyjęte przez przedstawicieli obozu rządzącego; były szef MSWiA Joachim Brudziński zapewnił, że podejrzanego o mord na dziewczynce zatrzymano zgodnie z procedurami. Jak zauważył, RPO nie zgłaszał zastrzeżeń, gdy zatrzymywano podejrzanego o zabójstwo prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Po zamieszczeniu komunikatu KMPT Bodnar opublikował oświadczenie, w którym podkreślił: – Godności człowieka broniłem i będę bronił bez względu na okoliczności. Wynika to z mojego konstytucyjnego i ustawowego obowiązku, ale i wewnętrznego przekonania”.

„To szokujące”, że RPO broni podejrzanego o „skrajnie brutalny, zaplanowany mord na dziecku”

Kalendarz transmisji

Styczeń 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
23-01-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych