zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Karczewski: Timmermans nie rozumie państw postkomunistycznych

10:42, 01.07.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

– Frans Timmermans jest nieżyczliwy Polsce, nieżyczliwy rządowi PiS, nie rozumie sytuacji państwa postkomunistycznych; jest trochę oderwany od rzeczywistości – powiedział w poniedziałek marszałek Senatu Stanisław Karczewski, odnosząc się do kandydatury holenderskiego polityka na szefa Komisji Europejskiej.


Podziel się:   Więcej

Marszałek Senatu pytany w poniedziałek w Polsat News o całonocne negocjacje przywódców w Brukseli dotyczące obsady stanowisk w Unii Europejskiej podkreślił, że Polska dąży do tego, „tam byli politycy, którym zależy na konsensusie na tym, żeby państwa UE łączyć a nie dzielić”.

Według niego na pewno bardzo dobrze się stało, że Polska wraz z krajami Grupy Wyszehradzkiej sprzeciwiła się kandydaturze Fransa Timmermansa na szefa Komisja Europejskiej.

– Mamy bardzo złe doświadczenia z panem Fransem Timmermansem; jest nieżyczliwy Polsce, nieżyczliwy rządowi Prawa i Sprawiedliwości, nie rozumie tych interesów, nie rozumie sytuacji państwa postkomunistycznych. Jest trochę oderwany od rzeczywistości, więc tutaj była z naszej strony blokada. Dobrze, że do tego doszło – powiedział Karczewski.


Sasin: Kandydatura Timmermansa na szefa KE jest dla nas trudna do przyjęcia
„Trzeba cierpliwie czekać”

Marszałek Senatu pytany, kogo Polska widziałaby na stanowisku szefa KE powiedział: „Zobaczymy, jakie zostaną przedstawione nazwiska. Nie chcemy proponować, my (ich) nie zgłaszamy, trzeba cierpliwie czekać. Choć mówi się w kuluarach o Michelu Barnier (negocjator UE ds. brexitu). To polityk francuski, który na pewno spełniałby oczekiwania postawy koncyliacyjnej, polityka dialogu, któremu zależy na łączeniu a nie na dzieleniu”.

– Bardzo nam zależy, żeby UE nie podzieliła się, żeby nie było UE dwóch prędkości. Chcemy, żeby UE była Unią państw solidarnych i suwerennych. Na tym nam zależy, o to dbaliśmy, dbamy i będziemy dbali – stwierdził marszałek Senatu.


Premier: Timmermans nie jest kandydatem kompromisu na szefa KE
Negocjacje trwają

W poniedziałek przywódcy państw i rządów unijnych po całonocnych konsultacjach kolejny raz mają spróbować przezwyciężyć impas w rozmowach dotyczących obsadzenia głównych stanowisk unijnych. „Szef Rady Europejskiej Donald Tusk wkrótce wznowi obrady na śniadaniu” – poinformował na Twitterze przed godz. 7.00 jego rzecznik Preben Aaman.

Premier Włoch Giuseppe Conte, który zszedł do dziennikarzy kilka minut wcześniej mówił, że wciąż nie ma porozumienia, kto ma być nowym przewodniczącym Komisji Europejskiej i innych instytucji.

Przez całą noc testowane było poparcie dla kandydata socjalistów, Holendra Fransa Timmermansa, na którego zgodziły się wcześniej w kuluarach szczytu G20 w Osace Francja, Niemcy, Hiszpania oraz Holandia. Cały czas sprzeciw wobec Holendra podtrzymuje jednak Grupa Wyszehradzka.

Stanowisko Włoch w jego sprawie nie jest już jednak jednoznacznie negatywne. W sobotę wicepremier tego kraju Matteo Salvini oświadczył, że rząd w Rzymie nie poprze kandydatury Timmermansa. Conte pytany o Holendra mówił, że Włochy cały czas były otwarte, ale nie uważają, że bycie kandydatem wiodącym powinno być jedynym kryterium mającym znaczenie w tym procesie.

Według poinformowanych źródeł Rzym, ale też Warszawa, chcą, by głosowanie na przewodniczącego KE było tajne.


Impas w sprawie wyboru przewodniczącego KE. Polska proponuje tajne głosowanie

Kalendarz transmisji

Czerwiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30     
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych