zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Karczewski: Zamierzam napisać list do szefa amerykańskiego Senatu ws. pomnika katyńskiego

10:06, 04.05.2018;   autor: akune;   źródło: PAP

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski zapowiedział w piątek, że zamierza napisać list do szefa amerykańskiego Senatu z prośbą o zapoznanie się ze sprawą pomnika katyńskiego w Jersey City. Będzie też oczekiwał przeprosin od burmistrza Jersey City Stevena Fulopa.


Podziel się:   Więcej

Marszałek Senatu, który był gościem „Kwadransa politycznego” w TVP, pytany był o komentarz do zamiarów burmistrza Jersey City Stevena Fulopa, chcącego przenieść znajdujący się w tym mieście pomnik katyński, a zwłaszcza o wpis burmistrza na Twitterze pod adresem samego Karczewskiego.

„To jest prawda o sile stojącej za tym pomnikiem. Wszystko, co mogę powiedzieć, to, że ten facet jest żartem. Fakty są takie, że znany antysemita, biały nacjonalista i osoba zaprzeczająca Holokaustowi, czyli ktoś taki jak on, ma zerową wiarygodność. Jedyną nieprzyjemną sprawą jest senator Stanisław. Kropka. Zawsze chciałem mu to powiedzieć” – napisał na Twitterze Steven Fulop, komentując poprzednią wypowiedź marszałka Senatu na temat pomnika katyńskiego.

Marszałek Senatu nie chciał bezpośrednio komentować tych słów burmistrza Jersey City. – Jedno słowo w tym jest prawdziwe, jestem biały – powiedział Karczewski. Jak dodał, „lepiej, żeby pan burmistrz zajął się meritum sprawy”, czyli kwestią przeniesienia pomnika katyńskiego.Karczewski o pomniku katyńskim: Sytuacja skandaliczna i przykra
 
 
 
...
 
Będzie reakcja na najwyższym szczeblu

– W Stanach Zjednoczonych mieszka 10 milionów Polaków, to oni wybudowali ten pomnik – powiedział Karczewski. Przypomniał, że Rada ds. Polonii działająca przy marszałku Senatu „wyraziła oburzenie i skierowała również apel do pana burmistrza, by pan burmistrz zweryfikował swoje plany, zmienił je i tego pomnika nie likwidował”.

Marszałek Senatu przyznał, że zamierzał napisać list do burmistrza Fulopa, ale „po tej agresji z jego strony” skieruje list do swojego amerykańskiego odpowiednika „z prośbą o zapoznanie się z tą sprawą i o interwencję”.

Karczewski dodał, że zamierza krótko skomentować słowa burmistrza Fulopa na Twitterze, a także będzie oczekiwał od niego przeprosin. Nie wyklucza też ewentualnych kroków prawnych. – Będę się konsultował z prawnikami i MSZ – zapowiedział.


Brutalny atak burmistrza Jersey City na marszałka Karczewskiego. „To znany antysemita, biały nacjonalista”
Zdecydowany protest przeciw planom przeniesienia pomnika

Burmistrz Jersey City Steven Fulop w poniedziałek na Twitterze poinformował o projekcie stworzenia parku na terenie, gdzie stoi Pomnik Ofiar Katyńskich, naprzeciwko Manhattanu. „Przeniesiemy pomnik z Exchange Place i tymczasowo go przechowamy w DPW (Departament Prac Publicznych), aby nie został uszkodzony. Podejmujemy prace inżynieryjne przygotowujące teren pod park” – napisał Fulop. O zamierzeniach usunięcia pomnika nie powiadomił bezpośrednio Polonii.

W czwartkowym oświadczeniu Polonijna Rada Konsultacyjna, która doradza Senatowi w sprawach dotyczących Polonii i Polaków za granicą, wyraziła „zdecydowany protest” przeciw planom przeniesienia pomnika.

Z kolei Karczewski mówił w czwartek, że napisze bardzo staranny list i wytłumaczy burmistrzowi Jersey City o czym jest ten pomnik, czego dotyczy i jakie to ma wielkie znaczenie dla Polaków.


Wicemarszałek Koc: Jestem przekonana, że Polonia obroni pomnik w Jersey City

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30 31    
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych