zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„Każda pomoc jest ważna”. Pierwsza dama pakowała żywność dla potrzebujących

07:32, 10.12.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

W ramach 23. Świątecznej Zbiórki Żywności, przeprowadzonej w całym kraju w dniach 29-30 listopada udało się zgromadzić ponad 770 ton produktów spożywczych. Pierwsza dama - wspólnie z wolontariuszami Federacji Polskich Banków Żywności - wzięła w poniedziałek udział w przygotowywaniu paczek dla potrzebujących.


Podziel się:   Więcej

Wielkie pakowanie paczek dla potrzebujących odbyło się w Warszawie. – Uważam, że każda pomoc jest ważna: materialna i finansowa, ale także uśmiech, potrzymanie za rękę i zwyczajne zwrócenie uwagi na drugiego człowieka – powiedziała małżonka prezydenta.

Pierwsza dama skierowała do przedstawicieli Banków Żywności i wolontariuszy słowa podziękowania za „tak mocne zaangażowanie w pomoc potrzebującym” w tym szczególnym, przedświątecznym okresie.

– Jest to magiczny czas, kiedy zapominamy o dzielących nas różnicach i chcemy być razem – mówiła. – Nie tylko z naszą rodziną, bliskimi, znajomymi, ale także z tymi wszystkimi, którym w życiu jest trudnej, którzy nie potrafią sami poradzić sobie z problemami, którzy muszą codziennie pokonywać różnego rodzaju bariery – dodała małżonka prezydenta.

23. Świąteczną Zbiórkę Żywności zainaugurowała Gala Banków Żywności z udziałem pary prezydenckiej.

W ciągu dwóch dni w całym kraju udało się zgromadzić ponad 770 ton żywności, co jest najwyższym wynikiem od lat. W stosunku do ubiegłorocznej Świątecznej Zbiórki Żywności zebrano o 30 ton artykułów spożywczych więcej, a wszystkie przed Bożym Narodzeniem trafią do potrzebujących.


Prezydent: W każdym z nas jest potrzeba czynienia dobra
„Musimy wspólnie zadbać o to, by jedzenia nie marnować”

W swoim wystąpieniu Agata Kornhauser-Duda zwróciła uwagę na problem niewykorzystanej żywności. Przypomniała, że „każdy Polak marnuje rocznie 235 kilogramów jedzenia”, a prawie 2 miliardy ludzi na świecie cierpi głód.

– Naprawdę musimy wspólnie zadbać o to, by jedzenia nie marnować – zaapelowała pierwsza dama, doceniając jednocześnie „wszystkie akcje edukacyjne” prowadzone przez Banki Żywności. W podziękowaniu za zaangażowanie wolontariuszy para prezydencka ufundowała tort.

Poniedziałkowe pakowanie paczek odbyło się w siedzibie Warsztatu Terapii Zajęciowej Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej.

– Cieszę się, że spotykamy się w tak szczególnym miejscu – mówiła Pierwsza Dama, która podkreśliła, że w swojej działalności bardzo często ma okazję odwiedzać ośrodki zajmujące się osobami z niepełnosprawnościami.

– Wiem jak ważne i potrzebne są miejsca, w których ich podopieczni mogą poczuć się bezpiecznie, a przede wszystkim korzystać z możliwości aktywizacji zawodowej i społecznej – mówiła małżonka prezydenta. – Ważne jest, że osoby z niepełnosprawnościami mogą zdobywać tu różnego rodzaju umiejętności, które ułatwiają im codzienne życie, ale, co równie ważne, mogą także realizować swoje marzenia, zainteresowania i talenty – podkreślała.

Agata Kornhauser-Duda spotkała się również z podopiecznymi WTZ, którzy podczas pracy nad bożonarodzeniowymi ozdobami opowiadali swojemu gościowi o zajęciach plastycznych, introligatorskich, ogrodniczych, ceramicznych i wielu innych.Prezydent Duda z pierwszą damą wziął udział w akcji Szlachetna Paczka
Świąteczne życzenia

Pierwsza dama w imieniu własnym i męża złożyła wszystkim życzenia „wesołych, radosnych, pełnych nadziei świąt Bożego Narodzenia spędzonych w rodzinnym gronie”, a także „spełnienia wszystkich marzeń i wielu sukcesów w nowym roku”.

We wspólnym pakowaniu paczek uczestniczył też sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP minister Wojciech Kolarski.


Pierwsza dama: Kiermasz SHOM pięknym przykładem międzynarodowej współpracy
Świąteczna Zbiórka Żywności

W tegorocznej edycji Świątecznej Zbiórki Żywności wzięło udział ponad 53 tysiące wolontariuszy, 550 miejscowości i 3 300 sklepów. Udział w zbiórce był bardzo prosty, wystarczyło bowiem przy okazji wizyty w sklepie zakupić dodatkowe artykuły spożywcze i przekazać je wolontariuszom w specjalnie oznakowanych punktach.

W ciągu 21 lat działalności Banki Żywności przekazały łącznie ponad 758 tys. ton żywności o wartości ponad 2 mld złotych. Ze wsparcia korzystają rodziny wielodzietne, osoby bezrobotne, bezdomne, niepełnosprawne, walczące z nałogami i inne znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej. Banki Żywności docierają z pomocą do blisko 2 mln potrzebujących.


Bożonarodzeniowa choinka w Pałacu Prezydenckim

Kalendarz transmisji

Styczeń 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
19-01-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych