zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Kempa: Kobiety uczestniczące w misjach zagranicznych mają jeden cel – nieść pomoc

13:32, 09.04.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

– Celem kobiet uczestniczących w misjach zagranicznych jest nieść pomoc - w różnych rejonach, szczególnie najbiedniejszych, gdzie toczą się konflikty zbrojne; często narażają przy tym własne życie – powiedziała we wtorek w Warszawie minister, członek Rady Ministrów Beata Kempa.


Podziel się:   Więcej

We wtorek w kancelarii premiera zorganizowano konferencję „Udział kobiet w misjach zagranicznych”. Jej celem jest podkreślenie udziału i roli kobiet w misjach i operacjach zagranicznych, zwrócenie uwagi na potrzeby ochrony i wsparcia ofiar, w tym kobiet i dzieci podczas konfliktów zbrojnych oraz w środowisku pokonfliktowym, jak również dyskusja nad sytuacją kobiet powracających z misji zagranicznych.

– Pełniąc przez ostatnie półtora roku urząd ministra konstytucyjnego ds. pomocy humanitarnej miałam wielki zaszczyt osobiście poznać wiele kobiet, regularnie wyjeżdżających na misje zagraniczne na różne kontynenty. Słowo misja ma znaczenie wielorakie, ale zawsze bardzo pozytywne i to jest dzieło, które kobiety wnoszą, w szczególności w zapewnienie pokoju, bezpieczeństwa, ale i też w niesieniu pomocy drugiemu człowiekowi, szczególnie w obliczu zagrożenia, w obliczu biedy, obliczu różnych sytuacji, które powodują, że ludzie w sposób niezawiniony, nie potrafią sobie poradzić ze swoim życiem – powiedziała Kempa.

Dodał, że wśród poznanych przez nią kobiet były zarówno te wchodzące w skład polskich kontyngentów wojskowych, jak i przedstawicielki polskich organizacji pozarządowych i polskie misjonarki.

Kempa podkreśliła, że „wszystkie one miały jeden cel – nieść pomoc, w różnych rejonach, szczególnie najbiedniejszych, rejonach, gdzie toczą się konflikty zbrojne, narażając przy tym często własne życie” Jak mówiła, w wielu przypadkach kobiety, „co jest absolutnym fenomenem łączą w sobie specjalistyczną wiedzę medyczną, ratują ludzkie życie w miejscach największych kryzysów humanitarnych, a równocześnie zarządzają i kierują całymi organizacjami pomocowymi”.


Działanie Polskich Kontyngentów Wojskowych przedłużone. Prezydent wydał postanowienia
 
 
 
...
 
„Warto pamiętać o poświęceniu kobiet”

Kempa przedstawiła sylwetki kilku kobiet działających w misjach zagranicznych. Mówiła m.in. o prezes Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio Justynie Janiec-Palczewskiej; Ewie Piekarskiej i Małgorzacie Olasińskiej-Chart z Polskiej Misji Medycznej; siostrze Urszuli Brzonkalik, misjonarce posługującej na Bliskim Wschodzie oraz zamordowanej w 2017 r. w Boliwii wolontariuszce misyjnej Helenie Kmieć.

– Warto dzisiaj przy okazji tej konferencji również pamiętać o poświęceniu takich kobiet – zaznaczyła.


Prezydent Duda wydał postanowienia dotyczące Sił Zbrojnych RP poza granicami państwa
„Udział kobiet w misjach znacznie zwiększa ich efektywność”

Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk ocenił, że konferencja ma „szczególne znaczenie pod wieloma względami”. – Przede wszystkim jest to swego rodzaju podsumowanie polskich wysiłków zmierzających do zapewnienia pokoju i bezpieczeństwa międzynarodowego, włącznie z udziałem Polaków, a przede wszystkim kobiet w misjach zagranicznych oraz operacjach pokojowych, jak również wynika to z niestałego członkostwa polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ – dodał Wawrzyk.

Wskazał, że udział kobiet w misjach i operacjach „znacznie zwiększa ich efektywność, zwłaszcza w obszarze docierania do osób poszkodowanych w wyniku konfliktów zbrojnych w tym kobiet i dzieci”.

Zwrócił uwagę, że nieodłączną konsekwencją trwających konfliktów zbrojnych jest zjawisko przemocy na tle seksualnym, wykorzystywane, jako element szerszej taktyki wojennej oraz terrorystycznej. – Problem ten jest powszechny i dotyka przede wszystkim kobiet i dziewczynek – podkreślił wiceszef MSZ. Wyjaśnił, że na forum międzynarodowym Polska wspiera wysiłki mające wzmocnić system monitorowania i raportowania przypadków agresji na tle seksualnym.

Zastępca Komendanta Głównego Policji mł. insp. Tomasz Szymański zapewnił, że policja „aktywnie włączy się w każdy proces, który przybliży społeczność międzynarodową do budowania ładu i porządku, w tym pełnego respektowania praw człowieka”.

Konferencja została zorganizowana przez KPRM we współpracy z MSZ i MON.


Szef BBN: postanowienie prezydenta ws. kontyngentów w ciągu najbliższych dni

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
09-07-2020
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych