zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Kiedy szczepione będą osoby od 16. roku życia? Szef KPRM: Będziemy o tym rozmawiać

10:25, 20.04.2021;   autor: kawi;   źródło: PAP

Na razie realizujemy Narodowy Program Szczepień, gdzie przewidziane jest szczepienie wszystkich osób powyżej 18. roku życia, a szczepienie osób młodszych będą przedmiotem obrad i konsultacji z naukowcami - poinformował szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk we wtorek.


Podziel się:   Więcej

Podczas konferencji prasowej w KPRM, Dworczyk był pytany o szczepienie osób w wieku od 16. roku życia, które - według producenta - mogą być szczepione szczepionką firmy Pfizer.

Pytany, czy te osoby, też zostaną włączone do Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID-19, jeżeli do 9 maja wszyscy dostaniemy skierowania, minister podkreślił, że „na razie NPR przewiduje szczepienie wszystkich osób powyżej 18. roku życia”. - Przy czym nie jest ważna data urodzenia w 2003 roku, a liczymy cały rocznik - doprecyzował.

Dworczyk przyznał, że szczepionka Pfizera jest dopuszczona dla osób powyżej 16 roku życia, jednak zwrócił uwagę, że producent tego preparatu poinformował o tym, „już po tym, jak przyjęliśmy, jako rząd uchwałą, Narodowy Program Szczepień”.

Minister zauważył, że „obecnie szczepionka Pfizera jest rejestrowana w Stanach Zjednoczonych dla osób między 12. a 15. rokiem życia”. - I na pewno te kwestie, czyli szczepienie osób młodszych, będą przedmiotem obrad Rady Medycznej, i w konsultacjach z naukowcami będziemy podejmowali na pewno za jakiś czas decyzję w tej sprawie - zapowiedział.

- Natomiast na razie realizujemy Narodowy Program Szczepień, a tutaj (...) mamy przewidziane szczepienie wszystkich osób powyżej 18 roku życia - dodał szef KPRM.