zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Klub Lewicy udzielił nagany posłance Prokop-Paczkowskiej

18:55, 26.01.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Prezydium klubu Lewicy we wtorek udzieliło nagany posłance Małgorzacie Prokop-Paczkowskiej za jej wpis dotyczący chrześcijan w Etiopii - poinformował we wtorek sekretarz klubu Dariusz Wieczorek.


Podziel się:   Więcej

Chodzi o komentarz posłanki Lewicy do wiadomości, które przekazało w minionym tygodniu Vatican News. Pod artykułem „Ponad 750 chrześcijan rozstrzelanych przed kościołem w Etiopii”, który w mediach społecznościowych udostępnił Ośrodek Monitorowania Chrystianofobii Fidei Defensor, posłanka Lewicy napisała: „A po co kościół katolicki się tam wpakował? Dlaczego nie uszanował miejscowych wierzeń?”.

Wpis Prokop-Paczkowskiej, choć dość szybko usunięty przez autorkę, wywołał w internecie falę oburzenia.

We wtorek odbyło się prezydium klubu, gdzie jednym z wątków była sprawa Prokop–Paczkowskiej. – Prezydium odbyło się z udziałem pani posłanki. Wysłuchaliśmy jej wyjaśnień; jeszcze raz przeprosiła ona za zaistniałą sytuację, zdając sobie sprawę z tego, że tego typu nieodpowiedzialne wpisy szkodzą całej Lewicy – powiedział sekretarz klubu.

Jak dodał, „prezydium znając te wszystkie wyjaśnienia uznało za naganne postępowania pani posłanki i tego typu działalność oraz udzieliło kary nagany”.

Klub SP składa wniosek o ukaranie posłanki


We wtorek politycy Solidarnej Polski z klubu PiS zapowiedzieli złożenie wniosku do sejmowej komisji etyki o ukaranie posłanki Prokop–Paczkowskiej za jej komentarz dotyczący rozstrzelania chrześcijan w Etiopii.

Prokop–Paczkowska jeszcze w ubiegłym tygodniu przekazała, że bardzo współczuje rodzinom ofiar i ubolewa, iż religijne wojny od wieków zbierają krwawe żniwo, i dzieje się to także w XXI wieku. „Moją intencją nie było nikogo ranić ani obrazić, wpis był zbytnim skrótem myślowym, przepraszam” – powiedziała posłanka.

Masakra w Etiopii


Vatican News podał w miniony czwartek, że „co najmniej 750 osób zginęło w masakrze przed kościołem Matki Bożej z Syjonu w Aksum w regionie Tigraj”. „Ludzie, którzy ukryli się przed napastnikami w świątyni należącej do Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego, zostali wyprowadzeni na zewnątrz i rozstrzelani” – napisano.

Watykańska agencja dodała, że „według Church Times UK (niezależny anglikański tygodnik z siedzibą w Londynie – przyp. PAP) atak został przeprowadzony przez etiopskie wojska rządowe i amharską milicję”. „Szacuje się, że w czasie napadu w kościele ukrywało się co najmniej tysiąc osób. Bardzo niewiele informacji o masakrze przedostało się do zachodnich mediów, ponieważ komunikacja z regionem Tigraj jest ograniczona ze względu na panujący tam konflikt. Dziennikarzom nie wolno przebywać na terenach, gdzie znajduje się zaatakowana świątynia” – czytamy.