zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Klub PO za ratyfikacją konwencji RE o zapobieganiu przemocy

22:21, 04.02.2015;   autor: msies;   źródło: PAP, IAR

Posłowie Platformy podczas spotkania klubu parlamentarnego opowiedzieli się za ratyfikacją Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. W czwartek sejmowe komisje: spraw zagranicznych oraz sprawiedliwości i praw człowieka mają przyjąć sprawozdanie z prac nad projektem ustawy o ratyfikacji konwencji.


Podziel się:   Więcej

Szef komisji spraw zagranicznych Robert Tyszkiewicz (PO) powiedział w środę, że jest optymistą jeśli chodzi o zakończenie prac nad ustawą ratyfikującą konwencję. – Jesteśmy zmobilizowani, zdeterminowani. Jesteśmy po wielu wewnętrznych debatach i opinie, sygnały, które płyną do mnie z różnych środowisk w klubie PO pozwalają mi z optymizmem patrzeć na zbliżające się głosowania – zaznaczył.

Również premier Ewa Kopacz zadeklarowała we wtorek, że Platforma będzie głosować za ratyfikacją konwencji, choć – jak dodała – nie będzie dyscypliny klubowej podczas głosowania. – Ale gwarantuję, że konwencja głosami Platformy przejdzie – zaznaczyła premier.

Ruszyła akcja „Parlamentarzyści przeciwko przemocy”

Polska podpisała Konwencję Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej w grudniu 2012 r. W kwietniu zeszłego roku Rada Ministrów podjęła uchwałę ws. przedłożenia jej do ratyfikacji i przyjęła projekt odpowiedniej ustawy. Pod koniec sierpnia odbyło się pierwsze czytanie projektu w Sejmie; podczas drugiego czytania, 25 września, zgłoszono poprawki, co spowodowało, że projekt został ponownie skierowany do komisji. Posiedzenie, na którym komisje miały je rozpatrzyć, było kilkakrotnie odwoływane. Na posiedzeniu, które odbyło się 21 października, posłowie uznali, że projekt wymaga jeszcze opinii konstytucjonalistów. Zgodnie z zamówionymi przez komisje opiniami, konwencja jest zgodna z polską konstytucją.

O ratyfikację konwencji apelują m.in. organizacje pomagające ofiarom przemocy oraz broniące praw człowieka. Przyspieszenie ratyfikacji było jednym z zaleceń Komitetu ONZ ds. Eliminacji Dyskryminacji Kobiet (CEDAW), któremu w listopadzie zeszłego roku Polska przedstawiła sprawozdanie z wykonania Konwencji ONZ w sprawie likwidacji wszelkich form dyskryminacji kobiet z 1979 r. Konwencję krytykują m.in. organizacje prawicowe i prezydium Episkopatu Polski.

Uchwalenie przez Sejm ustawy nie będzie jeszcze oznaczało ratyfikowania konwencji, ale upoważni prezydenta do jej ratyfikowania.

Kalendarz transmisji

Styczeń 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych