zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Kluby PiS, PO-KO i PSL-KP za przyjęciem noweli prawa farmaceutycznego z poprawkami

13:26, 11.09.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

Kluby PiS, PO-KO i PSL-KP opowiedziały się w środę, podczas drugiego czytania projektu nowelizacji prawa farmaceutycznego, za jego przyjęciem wraz ze złożonymi poprawkami. Celem nowelizacji jest dostosowanie polskiego prawa do unijnego systemu zapobiegającemu sprzedaży sfałszowanych leków.


Podziel się:   Więcej

Nowe przepisy mają zwiększyć bezpieczeństwo pacjentów.

Przedstawiając stanowisko klubu PiS poseł Tadeusz Dziuba podał, że nowelizacja określa nowe zadania oraz kompetencje Głównego Inspektora Farmaceutycznego oraz wojewódzkich inspektorów farmaceutycznych, a także nakłada obowiązki na tzw. podmioty odpowiedzialne: wytwórców lub importerów produktów leczniczych, przedsiębiorców prowadzących hurtownie farmaceutyczne i podmioty uprawnione do detalicznego obrotu produktami leczniczymi.

Poinformował, że klub PiS składa do projektu trzy poprawki. Jedna z nich przewiduje pięciokrotne obniżenie wysokości maksymalnej kary pieniężnej dla podmiotów prowadzących apteki ogólnodostępne, apteki szpitalne i punktu apteczne. Jak wyjaśnił, jest to efekt dyskusji nad projektem na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia. Inna poprawka zakłada wydłużenie vacatio legis dla przepisów dotyczących zakazu podzlecania wykonywania umów. – Klub PiS będzie głosował za przyjęciem projektu wraz ze złożonymi poprawkami - powiedział Dziuba.

Poprawki do projektu złożyła także posłanka PO–KO Alicja Dąbrowska. Jak mówiła, projekt jest zgodny z prawem unijnym, ale zastrzeżenia budzą zapisy dotyczące wysokości kar dla producentów, prowadzących apteki i punkty apteczne, w sytuacji, gdy – jak zaznaczyła – „system informatyczny obsługujący apteki (...) nie jest wciąż sprawny w 100 proc.”. Dąbrowska przypomniała, że z tego powodu jej klub złożył na posiedzeniu Komisji Zdrowia cztery poprawki, które nieprzyjęte przez komisję stały się wnioskami mniejszości. Jedna z nich dotyczyła wysokości kar. – Bardzo dziękujemy, że klub PiS swoją dzisiejszą poprawką jest w stanie naszą poprawkę poprzeć – powiedziała. Przypomniała, że inna poprawka PO–KO dotyczyła wydłużenia vacatio legis do dwóch lat. – Klub PO–KO będzie głosował za przyjęciem ustawy – poinformowała.

Jan Łopata (PSL–KP) zaznaczył, że jego klub podziela uwagi zgłoszone podczas pierwszego czytania projektu, m.in. przez Izbę Aptekarską. Zapowiedział, że klub będzie głosował za przyjęciem projektu nowelizacji ustawy wraz ze zgłoszonymi „wnioskami mniejszości bądź też poprawkami”.

Poprawki złożone podczas drugiego czytania zostaną zaopiniowane przez sejmową Komisję Zdrowia na posiedzeniu, które zaplanowano na środę.

Rządowy projekt nowelizacji Prawa farmaceutycznego ma dostosować polskie prawo do unijnego systemu zapobiegającemu wprowadzaniu sfałszowanych leków do legalnego łańcucha dystrybucji. System ten – jak zaznaczono – znacząco zwiększa bezpieczeństwo pacjentów.

Kalendarz transmisji

Listopad 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych

Chcemy poznać Twoje zdanie

Treść pytania