zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

KO chce wprowadzenia do porządku obrad Sejmu projektu o metropolii na Pomorzu

13:36, 05.10.2022;   autor: msies;   źródło: PAP

O wprowadzenie do porządku trwającego posiedzenia Sejmu senackiego projektu ustawy tworzącej metropolię na Pomorzu zaapelowali w środę w Sejmie pomorscy posłowie Koalicji Obywatelskiej.


Podziel się:   Więcej

– Od dwóch lat w Sejmie znajduje się ustawa o związku metropolitarnym w województwie pomorskim i od dwóch lat ta ustawa nie może doczekać się swojego finału w Sejmie. Wielokrotnie apelowaliśmy do pani marszałek (Elżbiety) Witek, żeby Sejm mógł przeprocedować tę ustawę, żeby województwo pomorskie, podobnie jak województwo śląskie, mogło lepiej zarządzać infrastrukturą, lepiej i skuteczniej inwestować w naszym ukochanym regionie – powiedziała na konferencji prasowej w Sejmie gdańska posłanka KO Agnieszka Pomaska.

Projekt ustawy o związku metropolitalnym w województwie pomorskim trafił do Sejmu ponad dwa lata temu.

Pomaska podkreśliła, że konferencja parlamentarzystów KO w Sejmie została zwołana po to, żeby przypomnieć marszałek Witek o projekcie, żeby przypomnieć o nim przede wszystkim „wszystkim parlamentarzystom z Pomorza, zwłaszcza parlamentarzystom z Prawa i Sprawiedliwości”.

Wybrana w Słupsku wiceprzewodnicząca klubu KO Barbara Nowacka zaznaczyła, że ustawa metropolitarna to „zyski dla mieszkańców, to pieniądze, które można lepiej inwestować”. – Szczególnie teraz, w kryzysie, który nadciąga, jest to bardzo ważne, by jak najwięcej pieniędzy mogło trafić do ludzi, by była możliwość oszczędności dla samorządów i dobrego inwestowania pieniędzy – mówiła.

– Po raz kolejny mówimy „sprawdzam” do polityków PiS, którzy w czasie kampanii wyborczej deklarowali twarde poparcie dla metropolii dla Pomorza – podkreśliła.

– Co to jest związek metropolitarny? To jest związek gmin, które chcą razem współpracować, żeby dany region się bogacił – mówiła wybrana w Gdańsku posłanka Małgorzata Chmiel (KO). – Przypominam, że kilka lat temu rząd PiS–u obiecał, że jeśli sukcesem okaże się związek metropolitarny na Śląsku, to pozwoli na organizację związków metropolitarnych w innych regionach. Tam okazał się wielkim sukcesem dla regionu. Ponownie prosimy o wprowadzenie projektu naszej ustawy pod obrady Sejmu – zaapelowała.
Sekretarz klubu KO Zbigniew Konwiński powiedział, że upomniał się o projekt podczas środowego Konwentu Seniorów. – Od pani marszałek usłyszałem, że wiele projektów tutaj leży w Sejmie również dwa lata, jak ten projekt ustawy metropolitarnej. My uważamy, że absolutnie nie ma na co czekać – podkreślił.

Prawo i Sprawiedliwość nie lubi woj. pomorskiego, szczególnie nie lubi miasta wolności Gdańska – stwierdził natomiast słupski poseł KO Tadeusz Aziewicz. – Zwracam uwagę na kolonizację firmy Energa, na rozbiór Lotosu, na to, że port w Gdyni nadal nie ma rozbudowanego zaplecza drogowego, mam na myśli Drogę Czerwoną. Ostatnio na przetarg zorganizowany przez Miasto Gdańsk w celu zabezpieczenia elementarnych potrzeb mieszkańców nie zgłosił się żaden z państwowych koncernów – wyliczał.

– Zwracamy się do posłów PiS–u, aby stanęli po stronie mieszkańców naszego regionu, po stronie ludzi, dzięki którym głosom znajdują się w Sejmie – podkreślił Aziewicz.

Projekt od dwóch lat w Sejmie


W 2020 roku Senat przyjął projekt ustawy dotyczący utworzenia związku metropolitalnego w województwie pomorskim i podjął uchwałę o jego wniesieniu do Sejmu. Projekt został przekazany marszałek Sejmu 11 września 2020 roku. Wciąż nie trafił pod obrady Sejmu. W listopadzie 2021 roku większość sejmowa odrzuciła wniosek o wprowadzenie projektu do porządku obrad. Wśród osób, które zagłosowały przeciwko wprowadzeniu projektu do porządku obrad Sejmu byli pomorscy posłowie z klubu PiS: Tadeusz Cymański, Kacper Płażyński, Marcin Horała, Janusz Śniadek, Piotr Müller czy Aleksander Mrówczyński.

Samorządy zrzeszone w Obszarze Metropolitalnym Gdańsk–Gdynia–Sopot (OMGGS) już od wielu lat zabiegają o utworzenie metropolii na Pomorzu. Powstanie takiej struktury oznaczałoby przede wszystkim dodatkowe fundusze dla regionu – 5 proc. z podatku PIT. Według Małgorzaty Chmiel może to być 250 mln zł rocznie, które w tej chwili trafiają do budżetu centralnego.

Zgodnie z projektem Senatu, ustawa o związku metropolitalnym ma być odpowiedzią na potrzebę instytucjonalnego wsparcia dla wykonywania zadań o charakterze przekraczającym kompetencje pojedynczych samorządów położonych w Obszarze Metropolitalnym Gdańsk–Gdynia–Sopot. Obecnie to stowarzyszenie samorządowe skupia 59 miast, gmin i powiatów, obejmujących ponad 30 proc. województwa pomorskiego.

Związek metropolitarny w województwie śląskim został utworzony na mocy ustawy z 9 marca 2017 roku.

Kalendarz transmisji

Listopad 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
27-11-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych