zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

KO: w Senacie będziemy chcieli poprawić nowelę ustawy o ochronie zwierząt

12:27, 18.09.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

W Senacie Koalicja Obywatelska będzie chciała poprawić nowelę ustawy o ochronie zwierząt, m.in. wprowadzić przepisy dotyczące czipowania zwierząt oraz zwiększyć uprawnienia organizacji samorządowych w odbieraniu zwierząt źle traktowanych przez właścicieli – zapowiedziały przedstawicielki KO.


Podziel się:   Więcej

W piątkowej konferencji prasowej zorganizowanej przed Sejmem, posłowie KO wystąpili wraz z przedstawicielami organizacji pozarządowych, w związku z uchwaleniem w piątek nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt.

– Szanowni państwo, możemy to wreszcie powiedzieć: mamy to, mamy to, mamy to! Od wczorajszej nocy świat jest odrobinę lepszy, bo będzie w nim mniej cierpienia – powiedziała posłanka Katarzyna Piekarska.

Posłanka Małgorzata Tracz oceniła, że to przełomowa ustawa. – Ona sprawi, że miliony zwierząt w Polsce przestaną cierpieć, nie będą ginąć na fermach futerkowych, nie będą wykorzystywane w cyrkach, nie będą poddawane ubojowi rytualnemu – podkreśliła.


Sejm uchwalił nowelę zakazującą hodowli zwierząt na futra i ograniczającą ubój rytualny
Tracz zaznaczyła zarazem, że nie wszystko w nowelizacji jest idealne, w sejmowym głosowaniu przepadło wiele poprawek zgłaszanych przez KO. Przyjęte zostały natomiast dwa przepisy, które zdaniem posłów KO powinny zostać zmienione, bo godzą w organizacje pozarządowe. Chodzi o przepis mówiący, że to policja, a nie organizacja pozarządowa ma decydować, czy odebrać zwierzę właścicielowi, który się nad nim znęca.

Tracz podkreśliła, że przedstawiciele KO liczą „na bardzo konstruktywną pracę w Senacie” nad nowelizacją. – Mam nadzieję, że uda nam się wprowadzić bardzo ważną poprawkę, która nie jest kontrowersyjna, a mianowicie czipowanie zwierząt – dodała Piekarska.

Z kolei posłanka Aleksandra Gajewska wyraziła nadzieję, że dzięki determinacji przedstawicieli KO uda się wprowadzić dobre rozwiązania wprowadzić.

– Nie może być tak, że zwierzę wciąż pozostaje na uwięzi, że organizacje pozarządowe muszą walczyć z politykami, żeby mogły prowadzić interwencje, nie może być tak, że nie jest prowadzone czipowanie i rejestracja zwierząt. To wszystko musi się znaleźć – powiedziała.


Pęk: W Senacie będzie dyscyplina w głosowaniu nad ustawą o ochronie zwierząt
Piekarska dodała, że otrzymała już wiele telefonów od opiekunów psów policyjnych z podziękowaniami, że udało się uchwalić przepisy o „psich emeryturach”.

Z kolei Tracz wyjaśniła, że Zieloni opowiadali się m.in. za górnym limitem odszkodowań dla cyrków, ale przepis ten nie został uchwalony. Zapowiedziała, że taka poprawka zostanie wniesiona w Senacie.

– Mamy XXI wiek, świat zmienił się na naszych oczach, czy komuś się to podoba, czy nie, najwyższy czas, żeby prawo odzwierciedlało to, co się dzieje w rzeczywistości. Zwierzęta nie mogą cierpieć dla rozrywki, dla mody, a także dlatego, że taka jest wola człowieka – podkreślała Gajewska.
Przekonywała, że nowelizacja jest zasługą organizacji pozarządowych, które „rzez lata wykonywały ciężką pracę, aby pokazać, w jaki sposób traktowane są zwierzęta". – Należą się im ogromne podziękowania – podkreśliła posłanka KO.

– Dziękujemy wszystkim posłom, którzy podnieśli rękę za tą ustawą, dziękujemy, że mieliście odwagę – powiedziała Katarzyna Topaczewska z Fundacji Viva.

Nowelizacja, którą teraz zajmie się Senat, zakłada m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra i ograniczenie uboju rytualnego tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych.


„Niewykluczone, że Senat na najbliższym posiedzeniu zajmie się nowelą ustawy ws. ochrony zwierząt”

Kalendarz transmisji

Sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30 31    
15-08-2022
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych