zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„Koła Gospodyń Wiejskich - Liderki Bezpiecznej Wsi”. Konferencja z udziałem pierwszej damy

22:09, 22.10.2021;   autor: akune;   źródło: KPRP, Twitter

W Warszawie, z udziałem pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy, odbyła się konferencja pt. „Koła Gospodyń Wiejskich - Liderki Bezpiecznej Wsi”. – Panie mają ogromną siłę przebicia, dlatego jestem przekonana, że jeśli dadzą panie przykład, inne kobiety podążą tym śladem – mówiła w piątek małżonka prezydenta.


Podziel się:   Więcej

Agata Kornhauser-Duda przysłuchiwała się debacie podczas drugiego panelu konferencji, kiedy dyskutowano o potrzebach kół i wpływie tych organizacji na środowisko wiejskie.

Dla mnie to ważna konferencja i każde spotkanie z Kołami Gospodyń Wiejskich odbieram jako bardzo ważne doświadczenie – zapewniła małżonka prezydenta, akcentując, że kobiece wiejskie organizacje są fenomenem absolutnie polskim.

– Oczywiście są różnego rodzaju stowarzyszenia w innych państwach, ale chyba nie ma tak prężnie działających, jak Koła Gospodyń Wiejskich w naszym kraju – stwierdziła.

Prelegenci mówili o działalności kół, ich roli w procesie zachowania dziedzictwa kulturowego, ale też w rozwoju i modernizacji wsi, ponieważ zaangażowanie bardzo wielu z nich rozszerza się na gminy i powiaty. Omawiano przedsięwzięcia skierowane do społeczności lokalnych i podnoszące atrakcyjność życia na obszarach wiejskich.

Ogromnie mnie cieszy, że panie są liderkami na wsi. Coraz częściej panie są sołtyskami, burmistrzami, wójtami, radnymi i to panie najlepiej znają potrzeby polskiej wsi – powiedziała pierwsza dama.


Więcej organizacji będzie mogło wziąć udział konkursie dla Kół Gospodyń Wiejskich
To ogromna zasługa pań, że polska wieś tak świetnie się rozwija i tak wspaniale się zmienia. Widzę to, ponieważ mam okazję bywać w różnych regionach Polski, odwiedzając różne obszary, w tym wieś. Obserwuję jednocześnie, jak zmieniły się także jej potrzeby – uzupełniła.

Pierwsza dama zauważyła, że coraz częściej ma okazję brać udział w otwarciach żłobków i przedszkoli, których jeszcze dwadzieścia lat temu nie było na wsi wiele.


– W tej chwili kobiety chcą się rozwijać, chcą pracować zawodowo i wychowywać dzieci, w związku z tym takie instytucje są jak najbardziej potrzebne – dodała.

– Każda wieś ma swoją specyfikę, ale tożsamość wiejska to nasza siła, a kobieta na wsi ma takie same potrzeby jak kobieta w mieście” akcentowały prelegentki – zaznaczyła.


Koła Gospodyń Wiejskich „miejscem powstawania wspólnotowych więzi”
Członkinie kół integrują społeczność lokalną, współpracują z instytucjami kultury i uczelniami wyższymi, organizują szkolenia i warsztaty, dbają o poszerzanie horyzontów najmłodszych mieszkańców i pamiętają o potrzebach seniorów. W czasie pandemii angażowały się w szycie maseczek i wsparcie szpitali.

– Chciałabym wykorzystać dzisiejsze spotkanie, by bardzo Państwu podziękować. W czasie pandemii koła wykonały ogromną pracę – mówiła pierwsza dama.

– Była dzisiaj mowa m.in. o szyciu maseczek, o pozyskiwaniu różnego rodzaju środków dezynfekujących czy wody dla szpitali. Ale to także akcja Szczepimy się. Nawet jeżeli jedynie kilka osób zaszczepi się po festynie, gdzie promują panie szczepienia, to będzie to korzyść dla całego społeczeństwa – zapewniła.


Koła gospodyń wiejskich z dofinansowaniem 40 mln zł. Prezydent podpisał ustawę
Październik jest miesiącem walki z rakiem piersi, dlatego Małżonka Prezydenta zaapelowała do członkiń kół o propagowanie badań mammograficznych i USG.

– Niedawno na Litwie odwiedziłam centrum leczenia raka. W związku z tym zapoznałam się ze statystykami dotyczącymi Polski. Jeśli chodzi o kobiety, rak piersi jest drugą przyczyną zgonów w naszym kraju. Pierwszą są choroby układu krążenia, które najczęściej są przyczyną śmierci mieszkanek wsi – mówiła pierwsza dama.

– Jak podkreślano podczas panelu kobiety są filarem, więc trzeba o nie w sposób szczególny zadbać. Panie mają ogromną siłę przebicia, dlatego jestem przekonana, że jeśli dadzą panie przykład, inne kobiety podążą tym śladem – oświadczyła.


Koła Gospodyń Wiejskich będą mogły działać nie tylko na wsiach. Sejm znowelizował ustawę
Agata Kornhauser-Duda wyraziła radość z coraz większego udziału w organizacjach mężczyzn, podziękowała za bardzo szeroką działalność kół, za przedsięwzięcia dobroczynne na rzecz chorych dzieci, osób niepełnosprawnych i najbardziej potrzebujących oraz za podkreślanie dumy z korzeni i promocję małych ojczyzn.

– I właśnie, żeby uhonorować Koła Gospodyń Wiejskich, z którymi przez ostatnie sześć lat miałam naprawdę bardzo wiele spotkań, zorganizowałam w tym roku pierwszą edycję konkursu o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP – powiedziała pierwsza dama, zapowiadając kolejną odsłonę Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich. Serdecznie zachęciła do śledzenia strony www.prezydent.pl i zaprosiła do udziału w wydarzeniu.


40 mln zł na finansowanie kół gospodyń wiejskich w 2020 r.
Nad zorganizowaną przez Fundację Krajowej Spółki Cukrowej S.A. konferencją patronat objęli m.in. Krzysztof Ardanowski Przewodniczący Komisji ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Wsi oraz Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

W trakcie wydarzenia w Instytucie Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego im. prof. Wacława Dąbrowskiego wystąpił zespół KGW Gorzyczany.


Sejm przyjął poprawkę Senatu do ustawy o kołach gospodyń wiejskich

Kalendarz transmisji

Grudzień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
04-12-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych