zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Kolarski: 11 listopada w Warszawie będziemy odsłaniać pomnik Wojciecha Korfantego

13:11, 12.07.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

– 11 listopada w czasie uroczystości w Warszawie będziemy odsłaniać przy Alejach Jerozolimskich pomnik Wojciecha Korfantego – powiedział w piątek sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski.


Podziel się:   Więcej

– 11 listopada w czasie uroczystości w Warszawie będziemy odsłaniać przy Alejach Jerozolimskich pomnik Wojciecha Korfantego. Tym samym ten szósty z +ojców niepodległości+ – jak zostali nazwani przez pana prezydenta Andrzeja Dudę nasi wielcy przywódcy, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości - zostanie uczczony – wyjaśnił w Radio Warszawa prezydencki minister.

28 października 2018 r. prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek na konferencji prasowej w Katowicach poinformował, że IPN sfinansuje budowę pomnika Wojciecha Korfantego w Warszawie. Przypomniał, że decyzję tę ogłoszono dzień po 100. rocznicy słynnej mowy Korfantego, który w Reichstagu wystąpił z żądaniem przyłączenia do odradzającego się państwa polskiego wszystkich ziem polskich zaboru pruskiego, a także kilkanaście dni przed 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

Pomnik stanie w tzw. alei ojców niepodległości, której krańce wyznaczają pomniki Józefa Piłsudskiego pod Belwederem i Wincentego Witosa na Placu Trzech Krzyży; między nimi znajdują się monumenty poświęcone Romanowi Dmowskiemu, Ignacemu Daszyńskiemu i Ignacemu Paderewskiemu.


Warszawa może wzbogacić się o pomnik jednego z ojców niepodległości
Pomnik przywódcy niepodległościowego Górnego Śląska

19 października 2018 r. warszawski ratusz ogłosił, że w konkursie na projekt pomnika Wojciecha Korfantego zwyciężyła praca Karola Badyny z Pracowni Rzeźby Forma z Krakowa. Głównym elementem koncepcji jest postać przywódcy niepodległościowego Górnego Śląska.

Rada Miasta Stołecznego Warszawy podjęła uchwałę w sprawie wzniesienia w stolicy pomnika Korfantego już w listopadzie 2014 r. Wówczas zakładano, że inwestorem będzie instytucja państwowa – ówczesna Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Później ustalono, że pomnik sfinansują samorządy: Warszawy i śląskich miast. Zakładano, że monument będzie gotowy w przyszłym roku, w setną rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego.

W marcu 2015 r. prezydenci: Warszawy - Hanna Gronkiewicz-Waltz i Świętochłowic – Dawid Kostempski podpisali porozumienie, zgodnie z którym wart – jak wówczas szacowano – ok. 1,3-1,5 mln zł pomnik miały współfinansować samorząd stolicy i samorządy śląskich miast, a także Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

Od inicjatywy zdystansował się m.in. samorząd Katowic – w maju radni stolicy Górnego Śląska w apelu do władz państwowych oraz samorządu Warszawy wyrazili oburzenie faktem, że warszawski pomnik Wojciecha Korfantego miałby być sfinansowany m.in. przez śląskie gminy. Ich zdaniem za pomnik powinny zapłacić instytucje państwowe.

8 lipca 2018 r. deklarację w sprawie pokrycia kosztów budowy pomnika złożył premier Mateusz Morawiecki, który podczas spotkania z mieszkańcami Katowic obiecał sfinansowanie budowy „wielkiego, wspaniałego pomnika jednego z największych Polaków” Wojciecha Korfantego w Warszawie. Szef rządu mówił wówczas, że o finansowaniu budowy zdecydował podczas jednego ze spotkań z parlamentarzystami.


Kwiaty od prezydenta Dudy na grobie i przed pomnikiem Wojciecha Korfantego