zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Kolarski: Tegoroczny Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych wyjątkowym dniem

07:38, 01.03.2021;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

– Tegoroczny Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest wyjątkowym dniem. 10 lat temu został ustanowiony przez Sejm świętem państwowym na pamiątkę wydarzenia sprzed 70 lat, czyli egzekucji członków IV zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – powiedział prezydencki minister Wojciech Kolarski.


Podziel się:   Więcej

Kolarski podkreślił, że Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest bardzo ważny dla prezydenta Andrzeja Dudy zarówno „z racji historii polskiej wolności, której niezwykle ważną częścią jest epopeja żołnierzy niezłomnych”, jak również dlatego, że - jeszcze jako minister w Kancelarii Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego – Duda został upoważniony do reprezentowania w Sejmie stanowiska głowy państwa w sprawie projektu ustawy ustanawiającej ten dzień.

Jak przypomniał, Lech Kaczyński był inicjatorem ustanowienia 1 marca Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Prezydencki minister zwrócił uwagę, że tegoroczny Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych „jest wyjątkowym dniem”. – 10 lat temu został ustanowiony przez Sejm RP świętem państwowym na pamiątkę wydarzenia sprzed 70 lat, czyli egzekucji członków IV zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość w Areszcie Śledczym Urzędu Bezpieczeństwa przy ul. Rakowieckiej w Warszawie – wskazał.


Spotkanie ministra Ćwika z przedstawicielami IPN
Kolarski,poinformował, że z uwagi na trwającą pandemię koronawirusa poniedziałkowe obchody nie będą miały charakteru wielkich zgromadzeń i odbędą się zgodnie z obostrzeniami wynikającymi z przepisów sanitarnych.

Wizyta w Willi „Jasny Dom”


– Przed południem pan prezydent - przy zachowaniu wszystkich obostrzeń - odwiedzi c w warszawskiej dzielnicy Włochy, która w czasie II wojny światowej i po 1945 r. była miejscem kaźni, przez które przeszły setki polskich patriotów. To miejsce, które do dzisiaj zachowało ślady swojej tragicznej przeszłości i które jest świadectwem czasu II konspiracji, antykomunistycznego powstania – powiedział.

Jak wspomniał, „to miejsce zostało uratowane, zabezpieczone i jest pod opieką Fundacji Willa „Jasny Dom”, która jest przykładem obywatelskiej oddolnej inicjatywy”.

– Jednej z wielu inicjatyw, która przyczyniła się do zachowania pamięci o żołnierzach wyklętych i spowodowała, że właśnie dzisiaj 1 marca jest świętem państwowym – zaznaczył prezydencki minister.


Prezydent: Wolna, suwerenna Polska to wielka zasługa Żołnierzy Wyklętych


Prezydent: Dziękujemy wszystkim, dzięki którym Żołnierze Wyklęci towarzyszą nam w naszej codzienności

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych


Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest obchodzony corocznie 1 marca od 2011 roku. Został ustanowiony świętem państwowym, poświęconym żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego.

Data ta została wybrana jako upamiętnienie faktu, że 1 marca 1951 r. w mokotowskim więzieniu przy ul. Rakowieckiej komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość - Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.


1 marca. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych