zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Kolejne ograniczenia w przemieszczaniu się. „Przekraczanie tych norm może być zabójczo niebezpieczne”

13:16, 24.03.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

– To, że mamy mniejszy przyrost zachorowań, niż się spodziewaliśmy, nie może nas usypiać; konieczne jest wprowadzenia w Polsce kolejnych obostrzeń w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa – powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki podczas wspólnej konferencji z min. zdrowia Łukaszem Szumowskim. – Przekraczanie tych norm może być zabójczo niebezpieczne – podkreślił.


Podziel się:   Więcej

Morawiecki poinformował po posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego o konieczności wprowadzenia w Polsce kolejnych obostrzeń w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa. – Widzimy wyraźnie, że jest to niezbędne, żeby zapanować nad rozprzestrzenianiem się i nie dopuścić do sytuacji, jakie widzimy na co dzień w Hiszpanii, czy Francji – mówił.

– Koronawirus pokazał dobitnie, że siła gospodarcza państw to za mało, musi być dobra organizacja, musi być zrozumienie społeczne dla działań, gdyż tylko wtedy będziemy w stanie razem, jako całe społeczeństwo zapanować nad niekontrolowanym przyrostem zachorowań na koronawirusa – mówił premier.

– Ten efekt, który dziś mamy, pewnego mniejszego przyrostu, niż jeszcze się spodziewaliśmy, nie może nas usypiać. To, że podjęliśmy działania szybciej przed innymi (...), to nie może być dla nas powód, żeby zasypiać gruszki w popiele, żeby być uspokojonymi – podkreślił Morawiecki. – Jesteśmy bardzo zaniepokojeni tym, co się dzieje i musimy wdrożyć kolejne ograniczenia – dodał.


Morawiecki: Wprowadzamy dzisiaj stan epidemii
 
 
 
...
 
„Musimy dalej ograniczać zgromadzenia do absolutnego minimum”

Premier podkreśl, że nowe decyzje, które rząd podejmuje, żeby „kupić sobie czas”. – Kupujemy sobie czas – dla nas wszystkich, dla lepszego przygotowania służby zdrowia, dla przygotowania kolejnych miejsc. Mamy już 19 szpitali jednoimiennych, żeby przygotowywać kolejne szpitale na wszelki wypadek, chcemy wyprzedzać bieg wydarzeń w sytuacji, gdyby nastąpił ten zły scenariusz lub bardzo niedobry – dodał.

Przyznał, że „wirus krępuje nasze życie”. – Ale my musimy dalej ograniczać jeszcze możliwe zgromadzenia - do właściwie absolutnego minimum. Nie powinny więcej niż dwie osoby poruszać się" - zaznaczył. Dodał, że "wszelkie przekraczanie tych norm, tych ograniczeń, które dzisiaj jeszcze dodatkowo narzucamy, może być zabójczo niebezpieczne.

Morawiecki w CNN: podjęte przez nas działania były niezbędne i przyniosą efekty
Ograniczenia dotyczące poruszania się w komunikacji publicznej

Będą ograniczenia dotyczące poruszania się w komunikacji publicznej; w tramwaju czy autobusie, we wszystkich środkach komunikacji publicznej nie może być tłoku, musi być dystans – powiedział Mateusz Morawiecki.

Szef rządu apelował, aby zostawić te środki komunikacji dla osób, które muszą udać się do swojego zakładu pracy.

Premier zapowiedział, że wydane zostanie rozporządzenie dotyczące również poruszania się w komunikacji publicznej.

– Tylko miejsca siedzące dzielone przez dwa: w tramwaju, autobusie czy innych środkach komunikacji publicznej nie może być tłoku, musi być dystans. Ale przede wszystkim: zostawmy te środki komunikacji publicznej dla osób, które muszą udać się do swojej firmy.

Podkreślił, że obecna sytuacja związana z epidemią COVID-19 wymaga od nas ogromnej dyscypliny.


„Mamy dużo większe pole manewru niż inne kraje, ale obecnej sytuacji nie można lekceważyć”
Dotychczasowe ograniczenia nadal obowiązują

– Wszystkie dotychczasowe ograniczenia, dotyczące galerii handlowych, miejsc rozrywki, czy oczywiście restauracji, pubów itd. nadal obowiązują. Wszystko to, co do tej pory ogłosiliśmy, bardzo proszę, żeby trzymać się tych zaleceń – powiedział Morawiecki.

Zaznaczył, że zakaz bliskiego kontaktowania się i przebywania nie oznacza, że nie możemy kontaktować się przez środki techniczne – komunikatory czy telefony. – To dzisiaj jest niezbędne – podkreślił.

Premier zaznaczył, że gospodarka „UE, całej Europy, Polski również ucierpi na uderzeniu koronawirusa, którego nikt się nie spodziewał”. – Chcemy wdrażać jak najszybciej rozwiązania z tarczy antykryzysowej. Ta tarcza da nam możliwość lepszego przejścia przez te czasy, które przed nami są – zaznaczył premier.

Prosił, byśmy wzajemnie się wspierali. – Ta lekcja wzajemnego pomagania sobie jest niezbędna – stwierdził premier.

– Hasłem „Solidarności” było dbanie codziennie o drugiego człowieka; my dzisiaj powinniśmy do tego powrócić – powiedział.

W jego ocenie, ten stan odosobnienia paradoksalnie może nas nauczyć bliskości, bliskich relacji. – Musimy mieć dla siebie krzepiące słowo, cierpliwość, to dobro na ręku, które jest nam nawzajem bardzo potrzebne – ocenił premier.

– Choć dziwne czasy nastały, to potrzebujemy siebie jak nigdy dotąd – dodał.


Premier: To może być największa próba, z jaką zmierzymy się w XXI wieku
Zakaz zgromadzeń powyżej dwóch osób nie dotyczy rodzin

Minister zdrowia poinformował na konferencji prasowej, że oceny zgodności zachowania z rozporządzeniem będzie dokonywała policja. Przekazał, że zakaz gromadzenia się więcej, niż dwóch osób nie dotyczy rodzin. – Na bieżąco policja będzie oceniać działania, czy jest to pójście na plac w celu spotkania towarzyskiego, czy to jest zgromadzenie się na placu zabaw z dziećmi - takie działania są niedopuszczalne, one narażą nas wszystkich, życie naszych najbliższych, ale też życie służb na zagrożenie" - mówił Szumowski.

Z kolei premier Mateusz Morawiecki zwracał uwagę, że w ostatnich 24 godzinach policja skontrolowała około 90 tys. osób pozostających w kwarantannie. Podkreślił, że liczba osób objętych kwarantanną będzie rosła, wskazywał też, że w Polsce mamy około 100 tys. policjantów.

W mszach świętych i pogrzebach może uczestniczyć do pięciu osób

Nowe zasady ograniczające przemieszczanie się i zgromadzenia dotyczą również obrzędów liturgicznych, m.in. mszy świętych, pogrzebów czy ślubów – będzie w nich mogło uczestniczyć najwyżej pięć osób – podał minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Zaznaczył, że do tego limitu nie wlicza się osób sprawujących te obrzędy – kapłanów, czy np. osób z zakładów pogrzebowych.

Nowe obostrzenia do 11 kwietnia

Minister zdrowia był pytany w jakim czasie będą obowiązywały nowe obostrzenia związane z epidemią koronawirusa. – Do 11 kwietnia, czyli do soboty; od dzisiaj – odpowiedział Szumowski.

Dziennikarze pytali też, czy będzie możliwe np. odwiedzenie starszej matki na drugim końcu Polski.

– Ten zakaz nie obejmuje pomocy najbliższym i osób, z którymi mieszkamy w sposób bezpośredni. Więc pomoc osobom starszym, osobom najbliższym, jest jak najbardziej dozwolona. Tutaj myślę, że wszyscy tak naprawdę rozumiemy jaka jest intencja wprowadzenia takich bardzo ostrych reguł. Wszyscy wiemy też, jak wygląda łamanie tych reguł. Myślę, że więcej osób będzie reagowało również na sytuacje ewidentnie sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem – powiedział minister.


GovTech wzywa wszystkie gremia publiczne, by umożliwiły zdalne spotkania

Kalendarz transmisji

Sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych