zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„Kolejne pokolenia odkrywają piękno Pańskich filmów”. Życzenia prezydenta dla Krzysztofa Zanussiego

18:56, 19.06.2019;   autor: akune;   źródło: KPRP

Krzysztof Zanussi świętował w środę w Krakowie swoje 80. urodziny, 60-lecie debiutu filmowego i 40-lecie debiutu teatralnego. Prezydent Andrzej Duda skierował list do jubilata. „Z okazji jubileuszu 80. urodzin proszę przyjąć gratulacje i najlepsze życzenia wraz ze słowami uznania i wdzięczności za Pański ogromny wkład w polską kulturę” – napisał prezydent.


Podziel się:   Więcej

„Od przeszło pół wieku kolejne pokolenia widzów odkrywają piękno i mądrość Pańskich filmów, w których podejmuje Pan refleksję nad ludzką kondycją w perspektywie wartości humanistycznych i chrześcijańskich. W swojej twórczości wielokrotnie upominał się Pan o prawo człowieka do wolności i prawdy” – napisał w liście prezydent.

„Poruszając problemy moralne, które komunistyczna władza starała się przemilczeć albo zbagatelizować, zwracał Pan uwagę na ludzkie dylematy, postawy i wybory, podejmowane w realiach komunizmu, oferującego korzyści w zamian za kompromis i hipokryzję. Dlatego Pańskie obrazy przyjmowane były w pokoleniu „Solidarności” jako manifesty opozycyjnej inteligencji, chociaż ich uniwersalny sens był ponadczasowy i pozostaje nadal aktualny” – dodał.

„Wiele spośród stworzonych przez Pana filmów, ze znakomitymi kreacjami aktorskimi i wspaniałą muzyką Wojciecha Kilara, zapisało się na trwałe w pamięci publiczności. Takie tytuły, jak Struktura kryształu, Iluminacja, Barwy ochronne, Spirala, Z dalekiego kraju, Imperatyw, Cwał, cykl Opowieści weekendowe, Persona non grata, należą dziś do kanonu najwybitniejszych osiągnięć polskiej kinematografii” – zaznaczył prezydent.

„Jako twórca zawsze niezależny, o bogatym dorobku i doświadczeniu, dzieli się Pan swoją wiedzą z adeptami sztuki filmowej. Laureat licznych prestiżowych nagród, jest Pan też ceniony jako pedagog i prawdziwy mistrz reżyserii, wspierający rozwój młodych talentów w tej dziedzinie. Wdzięczność uczniów dopełnia uznanie rzeszy miłośników Pańskiej twórczości, co dla twórcy jest największym powodem do satysfakcji” – czytamy w liście.

„Raz jeszcze gratulując pięknego jubileuszu, życzę Panu, aby te świadectwa, jak ważne jest Pańskie kino dla nas, współczesnych Polaków, towarzyszyły Panu w dalszej drodze artystycznej. Życzę wielu kolejnych sukcesów i coraz to nowych interesujących wyzwań twórczych” – zakończył list prezydent.


„Orzeł” dla Krzysztofa Zanussiego. „Jest właściwie historią polskiego kina”
Ogromny wkład w polską kulturę

Krzysztof Zanussi urodził się w Warszawie, ale w Krakowie na Uniwersytecie Jagiellońskim studiował filozofię. Jeszcze jako student w 1959 r. nakręcił amatorski, krótkometrażowy film dokumentalny „Cement i słowa”, którego akcja rozgrywa się w cementowni w Nowej Hucie z udziałem artysty fotografika Wojciecha Plewińskiego, a w 1979 r. w Starym Teatrze wyreżyserował „Lot nad kukułczym gniazdem”.