zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Komisarz ds. równości: UE nie ma kompetencji ws. prawa do aborcji w państwach UE

16:35, 25.11.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

– Z prawnego punktu widzenia jasne jest, że UE nie ma kompetencji jeśli chodzi o prawo dot. do aborcji w państwach członkowskich – powiedziała w PE Helena Dalli. Dodała przy tym, że KE ma zastrzeżenia dot. legitymacji TK, który podjął decyzje w tej sprawie.


Podziel się:   Więcej

– Ochrona praw kobiet jest moją misją jako komisarz, ale także moją osobistą walką – zaznaczyła Maltanka.

Komisarz podkreślała, że wysokiej jakości usługi zdrowotne ws. reprodukcji i życia seksualnego są kluczowe dla kobiet i dziewczyn. Jak przekonywała obejmuje to antykoncepcję, kwestie bezpłodności, chorób nowotworowych oraz dostęp do aborcji.

– Z punktu widzenia prawnego jasne jest, że UE nie ma kompetencji, jeli chodzi o prawo do aborcji w państwie członkowskim. Przepisy prawne w tej dziedzinie leżą w gestii danego państwa członkowskiego – przyznała komisarz.

Dodała przy tym, że niedawna decyzja Trybunału Konstytucyjnego ograniczyła ustawę aborcyjną w Polsce, a Komisja Europejska ma zastrzelenia do TK w ramach prowadzonej przeciw Polsce procedury z art 7.

– W sprawozdaniu o praworządnośći z tego roku mozna przeczytać, że obawy te (ws. TK – PAP) nie zostały rozwiane – zaznaczyła.


PiS wychodzi z własną rezolucją ws. aborcji. W środę przed PE demonstracja