zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Komisja ds. inwigilacji. 5 tys. podpisów pod wnioskiem do marszałek Sejmu o jej powołanie

17:04, 20.05.2022;   autor: msies;   źródło: PAP

Blisko 5 tys. podpisów aktywistów Akcji Demokracja złożono pod apelem do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o poddanie pod głosowanie wniosku o powołanie komisji śledczej ws. podsłuchów. Apel w piątek wsparli politycy KO, Lewicy i Polski 2050.


Podziel się:   Więcej

– Do tego głosowania musi dojść. Ono musi zostać zarządzone przez marszałek Witek. Z tego miejsca apelujemy do pani marszałkini: dosyć blokowania sejmowej komisji ds. Pegasusa. Czas poddać ten wniosek pod głosowanie – mówiła podczas konferencji prasowej w Sejmie działaczka Akcji Demokracja Natalia Kowalik. Jak przypomniała, wprawdzie sprawę badają komisję w Parlamencie Europejskim i polskim Senacie, ale „nie możemy na nie liczyć, jeśli chodzi o pociągnięcie winnych do odpowiedzialności”.

Apel poparła Fundacja Panoptykon, a także politycy opozycji. Krzysztof Śmiszek (Lewica) mówił, że „komisja śledcza jest niezbędna i będzie gwarantem tego, że afera Pegasusa zostanie wyjaśniona, tylko komisja śledcza może ją w pełni wyjaśnić”.

– Dopóki nie powstanie komisja śledcza w tej sprawie nie będziemy mogli w Polsce mówić o wolnych, równych i uczciwych wyborach – mówił Michał Szczerba (KO). Dodał, że sejmowa komisja śledcza miałaby wszystkie narzędzia systemowe, aby skutecznie działać.


Głosowanie ws. komisji śledczej nie na tym posiedzeniu Sejmu
Natomiast Hanna Gill-Piątek (Polska 2050) zaznaczyła, że nie będzie faktycznych możliwości śledczych bez komisji w Sejmie. – Cały czas czekamy, aż ta sprawa się odblokuje – zaznaczyła.

– Nasza obecność tutaj i podpisy tych tysięcy aktywistek i aktywistów Akcji Demokracja, to jest wielki apel do dwóch osób – przede wszystkim do marszałkini Witek i do Pawła Kukiza. Pawle, miej odwagę procedować tę sprawę. Pawle, nie sprzedawaj bezpieczeństwa obywateli za jakieś małe interesy polityczne z PiS. Dzisiaj potrzebne jest świadectwo – powiedział Śmiszek.


Opozycja spotkała się z Kukizem ws. powołania komisji śledczej

Komisja śledcza ws. inwigilacji


10 lutego br. Kukiz złożył wniosek o powołanie sejmowej komisji śledczej ds. inwigilacji, której działalność obejmować ma lata 2005–2021. Pod wnioskiem podpisali się przedstawiciele klubów i kół opozycyjnych. Na wspólnej konferencji zadeklarowali, że poprą kandydaturę Kukiza na przewodniczącego komisji; na 11 miejsc – zgodnie z ustaleniami – 5 miałoby przypaść PiS, pięć opozycji i jeden dla inicjatora wniosku.

Pod koniec marca Kukiz mówił jednak, że w obecnej sytuacji wojny na Ukrainie „samo myślenie o komisji ds. podsłuchów jest nierozsądne, nawet jeżeli założymy, że służby działały absolutnie niezgodnie z prawem”. – W tej chwili wywlekanie brudów, czy publiczne badanie służb w sytuacji zagrożenia wojennego, to byłaby rzecz nieodpowiedzialna – zaznaczał Kukiz.

Pomysł powołania komisji śledczej ws. inwigilacji, to pokłosie ustaleń działającej przy Uniwersytecie w Toronto grupy Citizen Lab. Podała ona, że za pomocą opracowanego przez izraelską spółkę NSO Group oprogramowania Pegasus byli inwigilowani mec. Roman Giertych, prokurator Ewa Wrzosek i senator KO Krzysztof Brejza. Do telefonu polityka miano się włamać 33 razy w okresie od 26 kwietnia 2019 r. do 23 października 2019 r., gdy był on szefem sztabu KO przed wyborami parlamentarnymi.


Banaś: Będzie kontrola NIK ws. nadzoru nad służbami specjalnymi
Później Citizen Lab ujawniła, że szpiegowani przy użyciu programu Pegasus mieli być także: lider AgroUnii Michał Kołodziejczak i zastępca redaktora naczelnego portalu „Służby specjalne” Tomasz Szwejgiert. Ostatni ujawniony przypadek inwigilacji to b. szef Pracodawców RP Andrzej Malinowski.

W Sejmie poza wnioskiem złożonym przez Kukiza i dotyczącym komisji mającej badać przypadki możliwej inwigilacji w latach 2005–2021 jest także wniesiony jeszcze w styczniu br. wniosek KO w sprawie powołania komisji śledczej „do zbadania prawidłowości, legalności oraz celowości podejmowanych postępowań karnych oraz czynności operacyjno-rozpoznawczych” od lutego 2019 r. do lipca 2020 r.

Po piątkowej konferencji prasowej jej uczestnicy poinformowali, że składają wniosek wraz z zebranymi podpisami w biurze marszałek Sejmu.


Klub KO złożył w Sejmie wniosek o powołanie komisji śledczej ws. Pegasusa