zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Komisja ds. służb specjalnych pozytywnie o nowym wiceszefie SWW

21:57, 19.01.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Sejmowa komisja ds. służb specjalnych większością głosów pozytywnie zaopiniowała kandydaturę płk. Huberta Dzierzęckiego na nowego wiceszefa Służby Wywiadu Wojskowego. Komisja pozytywnie oceniła też wniosek o odwołanie obecnej wiceszefowej SWW płk Agaty Mazur.


Podziel się:   Więcej

Przewodniczący komisji Waldemar Andzel (PiS) (PiS) powiedział PAP po wtorkowym posiedzeniu, że oba wnioski szefa MON komisja zaopiniowała pozytywnie – zarówno odwoławczy, jak i o powołanie nowego wiceszefa.

Marek Biernacki (Koalicja Polska) powiedział, że jest przeciwny zmianie na tym stanowisku i głosował przeciw odwołaniu Mazur. – To nie jest osoba z mojej bajki, ale płk Mazur jest osobą kompetentną” – podkreślił.

Przypomniał, że komisja miała kontakt z Mazur podczas poprzedniej kadencji w wielu, często newralgicznych sytuacjach, podczas których wykazywała się odpowiedzialnością i profesjonalizmem. – Teraz wymienia się osobę cenioną, która przepracowała wiele lat w służbach, odnosiła sukcesy i daje się na jej miejsce całkowicie nowa osobę – powiedział Biernacki.

– SWW to była nasza najlepsza nasza służba, miała bardzo dobre opinie, a my powoli to demontujemy – również przez wprowadzanie na tak poważne stanowiska jak wiceszef służby ludzi bez doświadczenia – zaznaczył poseł opozycji.

Za pozytywną opinią o odwołaniu Mazur według nieoficjalnych informacji głosowało czterech posłów, przeciw było trzech opozycyjnych posłów w komisji. Pozytywnie kandydaturę Dzierzęckiego oceniło również czterech posłów, a przeciw niej głosowało dwóch, jeden wstrzymał się od głosu.

Zastępców szefa SWW zgodnie z ustawą powołuje i odwołuje minister obrony narodowej, na wniosek szefa służby, po zasięgnięciu opinii sejmowej komisji ds. służb specjalnych. Mazur jest wiceszefową SWW od 2017 r.

Kalendarz transmisji

27-02-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych