zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Komisja ds. służb specjalnych zapoznała się z informacjami o ewakuacji z Afganistanu

21:56, 14.09.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Sejmowa komisja ds. służb specjalnych zapoznała się z informacjami o ewakuacji z Afganistanu Polaków i afgańskich współpracowników Polski - powiedział we wtorek PAP jej przewodniczący Waldemar Andzel (PiS).


Podziel się:   Więcej

– Komisja wysłuchała informacji szefów MON, MSZ i MSWiA oraz ministra koordynatora służb specjalnych dotyczących ewakuacji z Afganistanu i przerzutu do Polski Afgańczyków współpracujących z nami w okresie naszej obecności wojskowej i dyplomatycznej w tym kraju – powiedział Andzel.

Ewakuowano też osoby współpracujące z instytucjami międzynarodowymi i innymi państwami NATO.

– Ponieważ misja została przeprowadzona wzorowo, w odpowiednim czasie i została zrealizowana w całości, trudno mieć uwagi do tych działań. Trzeba pochwalić nasze wojsko, które w tak trudnym momencie i błyskawicznym tempie przeprowadziło tę operację we współpracy z innymi służbami – dyplomatycznymi i specjalnymi – zaznaczył przewodniczący komisji. – Zostało to przeprowadzone z poświęceniem i determinacją, w bardzo dobrym stylu – dodał.

– W efekcie wszystko jest pod kontrolą, wszyscy, którzy mieli zostać przetransportowani do kraju trafili tu wraz z rodzinami. Również w tej części, o którą prosiło NATO, misja została zrealizowana – przypomniał Andzel.

Podkreślił, że wcześniej o sprawie ewakuacji komisja była informowana na piśmie i posłowie mieli dostęp do tych niejawnych dokumentów. Dlatego – w jego ocenie – wtorkowe posiedzenie komisji odbyło się w odpowiednim momencie, gdy całość akcji można już rzetelnie podsumować.

Premier: Dzisiaj kończy się akcja ewakuacyjna z Afganistanu
Komisja z udziałem ministra obrony, dowódcy operacyjnego WP i szefów Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego podsumowała też misję Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie w latach 2002–2021. Andzel zaznaczył, że misja ta przyczyniła się do rozwoju polskiej armii i znaczenia Polski w strukturach NATO i mimo zebranych ofiar była potrzebnym dla naszego wojska i kraju doświadczeniem.

Wiceprzewodniczący komisji ds. służb specjalnych Jarosław Krajewski (PiS) przypomniał w rozmowie z PAP, że w wyniku operacji, z której szczegółami zapoznała się we wtorek komisja, dzięki współpracy i koordynacji działań wielu instytucji polskiego państwa, doszło do skutecznego ewakuowania z Afganistanu prawie 1300 osób.

– Trzeba pamiętać, że była to operacja prowadzona w bardzo trudnych warunkach, które panowały wokół lotniska i na samym lotnisku w Kabulu. Ta misja ewakuacyjna z Afganistanu zakończyła się sukcesem, ponieważ zakończono ją w odpowiednim momencie – na kilkanaście godzin przed zapowiadanymi, nie tylko przez służby specjalne, możliwymi zamachami, do których faktycznie doszło – podkreślił Krajewski. – W odpowiednim momencie zakończono działania, które doprowadziły do tego, że żaden Polak nie zginął, ani nie został ranny, a sama misja została przeprowadzona bardzo sprawnie, spotykając się z uznaniem nie tylko instytucji międzynarodowych, jak NATO, ale też innych państw UE – nie tylko tych, które korzystały z naszej pomocy przy ewakuacji – dodał Krajewski.

Dworczyk: Wszyscy, którzy blisko z nami współpracowali, zostali zabrani do Polski
W jego ocenie szczególnie trzeba podziękować wszystkim zaangażowanym w tę misję, „podziękować tym funkcjonariuszom służb, żołnierzom i pracownikom służby dyplomatycznej, którzy pracowali na miejscu w Kabulu i prowadzili niebezpieczne dla nich działania”. – Pokazały one, że Polska potrafi zorganizować taką misję bardzo szybko i w sposób, który zapewnia bezpieczeństwo nie tylko Polakom przebywającym w Afganistanie, ale również około 1200 osobom – współpracownikom Polskiego Kontyngentu Wojskowego i tym, które współpracowały z instytucjami międzynarodowymi, a o których ewakuację poproszono Polskę – zaznaczył wiceszef komisji.

– Komisja wysłuchała tych informacji; ci ludzie pracowali w niezwykle trudnych warunkach, niepewnej sytuacji politycznej, ale też w realnym zagrożeniu zamachem terrorystycznym. Dzięki odpowiedniemu zorganizowaniu tej akcji ewakuacyjnej polskie służby zrealizowały to zadanie – stwierdził.

W wyniku operacji z kabulskiego lotniska przez Uzbekistan przyleciało do Polski ok. 1300 osób.

„Dziękuję szefowi KPRM za pomoc w wydostaniu z Afganistanu studentów PAN”

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30   
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych