zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Komisja ds. VAT po raz drugi przesłuchała Andrzeja Parafianowicza

18:40, 09.07.2019;   autor: msies;   źródło: PAP, IAR

– Sześć godzin przesłuchania przyniosło kolejny materiał do analizy – podsumował szef komisji śledczej Marcin Horała z PiS. Przypominał, że Parafianowicz był odpowiedzialny między innymi za funkcjonowanie służb skarbowych.


Podziel się:   Więcej

– Był niezwykle trudnym świadkiem, unikającym odpowiedzi na różne sposoby niż odpowiadającym. Ale to też jest znaczące i domyka pewne wątki, bo kończymy pracę komisji. Andrzej Parafianowicz jest niewątpliwie jedną z osób odpowiedzialnych w tych kwestiach. Jemu podlegał wywiad skarbowy, departament kontroli skarbowej, bardzo długa administracja podatkowa. Stąd też trudno się dziwić, że broni się jak może przed odpowiedziami – powiedział Marcin Horała.

Zdaniem członka komisji i posła Platformy Obywatelskiej Zbigniewa Konwińskiego, ponowne wezwanie Andrzeja Parafianowicza na posiedzenie zostało wykorzystane do celów politycznych. Za niewłaściwą uznał kolejność prac komisji, która rozpoczęła część jawną od przegłosowania wniosku o złożenie zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa między innymi przez przesłuchanego dziś byłego wiceministra finansów.

– Jest to absolutnie niepoważne i pokazuje polityczność działania komisji ds. VAT. Najpierw świadek powinien być do końca przesłuchany, a później powinna zapaść ewentualna decyzja, co dalej w całej sprawie. Ale komisja zdecydowała, że Andrzej Parafianowicz jest winny nawet nie przesłuchując go w drugiej części – powiedział Zbigniew Konwiński.
 
 
 
...
 


Andrzej Parafianowicz od listopada 2007 r. do grudnia 2013 r. był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów. W MF pełnił funkcję generalnego inspektora informacji finansowej, generalnego inspektora kontroli skarbowej oraz pełnomocnika rządu do spraw zwalczania nieprawidłowości finansowych na szkodę Rzeczypospolitej Polskiej lub Unii Europejskiej. Przed komisją ds. VAT stawał już w lutym tego roku.

Do tej pory komisja śledcza ds. VAT przesłuchała kilkudziesięciu świadków. Jako pierwszy, we wrześniu ub. roku, zeznawał były wiceminister finansów w latach 1992–96 Witold Modzelewski. Ostatnim świadkiem był doradca podatkowy Wiesław Pomorski. Komisja śledcza ds. VAT została powołana na początku lipca 2018 r. Ma zbadać i ocenić prawidłowość działań rządów PO–PSL związanych z zapewnieniem dochodów z VAT i akcyzy oraz ewentualne zaniedbania w tym zakresie. Bada okres od grudnia 2007 r. do listopada 2015 r. Według szacunków Ministerstwa Finansów, luka w podatku VAT w badanym przez komisję okresie mogła wynieść ponad 250 miliardów złotych.
Komisja śledcza ds. VAT

Zgodnie z uchwałą Sejmu powołującą komisję jej prace mają odnosić się w szczególności do działań, zaniedbań i zaniechań m.in. członków rządu, „w szczególności ministra właściwego do spraw budżetu, finansów publicznych i instytucji finansowych, i podległych im funkcjonariuszy publicznych”.

Kalendarz transmisji

Styczeń 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych