zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Komisja ds. VAT przesłucha w tym tygodniu kolejnych świadków

07:42, 07.01.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

Paweł Wojtunik, Tomasz Tratkiewicz i Igor Parfieniuk są kolejnymi świadkami, których przesłuchanie w tym tygodniu zaplanowała sejmowa komisja śledcza ds. nieprawidłowości w VAT – wynika z planu prac tego gremium.


Podziel się:   Więcej

Paweł Wojtunik sprawujący funkcję szefa CBA w latach 2009-2015, Tomasz Tratkiewicz – były dyrektor Departamentu Podatku od Towarów i Usług Ministerstwa Finansów i były Komendant Centralnego Biura Śledczego Policji Igor Parfieniuk zostaną przesłuchani podczas posiedzeń komisji zaplanowanych odpowiednio na wtorek, środę i piątek.

Na początku grudnia zeszłego roku zeznawała Katarzyna Zajdel-Kurowska, która była wiceministrem finansów między styczniem 2007 r. a lutym 2009 r. Mówiła, że w 2008 r. sytuacja finansów publicznych wydawała się bardzo stabilna, nie wskazywano, że cokolwiek złego dzieje się z podatkami.

Przekonywała, że w 2008 r. nie było jeszcze problemu spadku dochodów z poszczególnych podatków, a w 2007 r. i 2008 r. mieliśmy przyrost przychodów budżetowych.


Zajdel-Kurowska: W 2008 r. nie było problemu spadku wpływów z podatków
Kogo przesłuchała komisja?

Wcześniej komisja przesłuchała byłego ministra finansów Jana Vincent-Rostowskiego oraz kilku innych jego zastępców – Elżbietę Chojnę-Duch, Dariusza Daniluka, Dominika Radziwiłła, Ludwika Koteckiego, Stanisława Gomułkę.

Przesłuchała też byłych prokuratorów generalnych Andrzeja Seremeta, a także Zbigniewa Ćwiąkalskiego i Andrzeja Czumę, łączących tę funkcję ze stanowiskiem ministra sprawiedliwości.

Świadkiem był także Michał Kanownik, prezes Zarządu Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Branży RTV i IT – Cyfrowa Polska.


Horała: Jeśli dojdzie do przesłuchania Tuska, to pod koniec prac komisji śledczej
„Stworzono prawo tak, by stało się one źródłem zarobku dla kogoś”

Jako pierwszy świadek, we wrześniu ubiegłego roku zeznawał przed komisją prof. Witold Modzelewski, ekspert podatkowy, autor pierwszej ustawy o VAT, wiceminister finansów w latach 1992-1996.

Modzelewski mówił, że jego zdaniem ekipa PO-PSL ponosi odpowiedzialność za to, że powstał mechanizm, który spowodował utratę dochodów budżetowych i powstanie biznesu optymalizującego podatki. Podkreślił, że nie jest to efekt niewiedzy czy nieudolności, tylko złej woli osób. Uważa też, że wręcz „stworzono prawo tak, by stało się one źródłem zarobku dla kogoś”.


Prof. Modzelewski: Luka podatkowa rosła, a instrumenty uszczelniające były nieskuteczne
Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa

Obciążające ekipę Rostowskiego zeznania złożyła także była wiceminister finansów Elżbieta Chojna-Duch. Mówiła m.in., że to nie Rostowski, tylko szef gabinetu politycznego premiera Sławomir Nowak miał nieformalną polityczną władzę nad formułowaniem prawa podatkowego na etapie prac rządowych.

Z zeznań Chojny-Duch wynika też, że istotną rolę przy tworzeniu projektu ustawy odgrywał szef sejmowej komisji Przyjazne Państwo Janusz Palikot, który był jednym z głównych konsultantów Nowaka. Według Chojny-Duch minister Rostowski akceptował konflikt interesów, dopuszczając do wprowadzenia zewnętrznych doradców, którzy przejmowali proces legislacyjny od urzędników resortu.

Zdaniem byłej wiceminister szczególną rolę wśród doradców miała Renata Hayder, która była doradcą społecznym Rostowskiego i jednocześnie zatrudniona była w firmie konsultingowej Ernst & Young. Chojna-Duch nazywa ją „superpracownikiem” i twierdzi, że konsultowała ona z urzędnikami propozycje legislacyjne i przedstawiała swoje projekty. Jej ingerencja – zdaniem byłej wiceminister – daleko wykraczała poza funkcję opiniodawczo-doradczą.

Zeznania Chojny-Duch spowodowały, że komisja złożyła w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.


Chojna-Duch: w 2008 r. nie było kwestii nieszczelności systemu VAT
Zeznania Rostowskiego

Sam Rostowski zaprzeczał zeznaniom swojej byłej zastępczyni, przekonując, że ani Nowak, ani Hayder nie mieli istotnego wpływu na tworzenie projektów ustaw w MF.

Podczas przesłuchania Rostowski kwestionował też zasadniczy zarzut komisji, że w latach 2008-2015 luka w VAT wyniosła 300 mld zł, jak również, że luka wzrosła za rządów PO. Według niego jest to „zupełnie niedopuszczalne twierdzenie”. Nie zgodził się też z tezą, że luka VAT to oszustwa, a szczególnie oszustwa zorganizowane, oraz że rząd PO kierował lub zezwalał lub w jakikolwiek sposób je tolerował.


Rostowski: Na spotkaniach u ministra Nowaka nie zapadały żadne decyzje
Komisja bada okres od grudnia 2007 r. do listopada 2015 r.

Komisja śledcza ds. VAT powołana została na początku lipca 2018 r. Ma zbadać i ocenić prawidłowość działań rządów PO-PSL związanych z zapewnieniem dochodów z VAT i akcyzy oraz ewentualne zaniedbania w tym zakresie. Zbada okres od grudnia 2007 r. do listopada 2015 r.

W uzasadnieniu uchwały napisano, że w latach 2007-2015 można było zaobserwować zjawisko stopniowego rozszczelnienia systemu VAT.


Horała: W styczniu komisja planuje przesłuchać m.in. Mateusza Szczurka

Kalendarz transmisji

Styczeń 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych