zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Komisja ds. VAT przesłuchuje przewodniczącego Związku Zawodowego Celnicy PL

12:41, 17.07.2019;   autor: msies;   źródło: IAR

Przewodniczący Związku Zawodowego Celnicy PL Sławomir Siwy jest przesłuchiwany w środę przez sejmową komisję śledczą do spraw wyłudzeń podatku VAT. Posiedzenie z jego udziałem rozpoczęło się w południe, wcześniej członkowie komisji za zamkniętymi drzwiami zapoznali się z ekspertyzą Komendanta Głównego Straży Granicznej.


Podziel się:   Więcej

Sławomir Siwy w poprzednich latach w wypowiedziach dla różnych mediów krytykował działania resortu finansów. Szef Związku Zawodowego Celnicy PL w 2017 roku stwierdził na przykład, że w ministerstwie działała grupa urzędników, która dzięki swoim wpływom umożliwiała funkcjonowanie szarej strefy w obrocie paliwami.

Przesłuchanie Sławomira Siwego będzie zarazem przedostatnim jakie zaplanowała komisja. Na czwartek posłowie wezwali na posiedzenie byłego sekretarza stanu w KPRM i szefa gabinetu politycznego premiera – Sławomira Nowaka.

Po zakończeniu wszystkich przesłuchań komisja przystąpi do sporządzenia raportu końcowego.

B. wiceminister finansów: Nie blokowaliśmy odwrotnego VAT w innych krajach

Komisja śledcza ds. VAT

Komisja śledcza do spraw wyłudzeń VAT i akcyzy bada prawidłowość działań oraz zaniedbania i zaniechania organów oraz instytucji publicznych w zakresie zapewnienia dochodów Skarbu Państwa z tytułu podatku od towarów i usług i podatku akcyzowego. Zakres jej działań obejmuje lata 2007-2015. Posłowie rozpoczęli prace w lipcu zeszłego roku.

Według szacunków Ministerstwa Finansów, luka w podatku VAT w badanym przez komisję okresie, mogła wynieść ponad 250 mld złotych.

Schetyna: Strategiczne decyzje podejmował rząd z Donaldem Tuskiem na czele