zaloguj się
Dostępność

 
header("X-php: 103");
Strona główna » Aktualności

Komisja etyki udzieliła nagany Joannie Lichockiej

15:24, 07.08.2020;   autor: kf;   źródło: PAP

Sejmowa komisji etyki poselskiej udzieliła w piątek posłance PiS Joannie Lichockiej nagany za zachowanie w lutym br. na sali sejmowej – poinformowała szefowa komisji Monika Falej (Lewica). Decyzji komisji nie poparł Jacek Świat (PiS). Posłanka ma dwa tygodnie na odwołanie się. – Komisja wpisuje się w hejt totalnej opozycji – tak skomentowała dla PAP decyzję komisji.


Podziel się:   Więcej

W piątek komisja etyki poselskiej zajmowała się, z inicjatywy klubu KO i Lewicy, sprawą zachowania poseł Lichockiej podczas posiedzenia Sejmu 13 lutego br.

– Jeśli chodzi o poseł Joannę Lichocką i gest, który wykonała w lutym, to tutaj decyzja była podjęta bezwzględną większością głosów, wymierzona została najwyższa z możliwych kar, czyli udzielenie posłowi nagany – powiedziała Falej.

Jak dodała jednak, w piątkowym posiedzeniu brała udział trójka posłów komisji, nie było jednej posłanki, a udzielenia nagany Lichockiej nie poparł Jacek Świat (PiS). Falej dodała, że Lichocka ma teraz dwa tygodnie na odwołanie się od decyzji komisji do Prezydium Sejmu.

„Hejt totalnej opozycji”

Zdaniem samej zainteresowanej decyzja komisji etyki świadczy o tym, iż gremium to „wpisuje się w hejt totalnej opozycji". – Na podstawie zmanipulowanych zdjęć, zmanipulowanej sytuacji, formułuje bardzo nieproporcjonalne oskarżenia i to jest po prostu walka polityczna – oceniła Lichocka w rozmowie z PAP.

Jak dodała, w składzie komisji jest „troje posłów totalnej opozycji" i jeden poseł PiS. – Tutaj widać było wyraźnie, że nie było w ogóle woli pochylenia się nad tym, jak było naprawdę, tylko wykonanie po prostu partyjnych dyrektyw – komentowała posłanka PiS.

W komisji etyki poselskiej zasiadają obecnie: Monika Falej (Lewica), Izabela Katarzyna Mrzygłocka (KO), Jan Łopata (PSL-Kukiz15) oraz Jacek Świat (PiS). Na piątkowym posiedzeniu nieobecna była Mrzygłocka.

„Co ty gadasz, babo?”

W lutym tego roku gdy Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu o odrzucenie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy abonamentowej zakładającej rekompensatę w wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. dla TVP i Polskiego Radia, media społecznościowe obiegło zdjęcie Joanny Lichockiej, na którym widać, jak posłanka trzyma wyciągnięty w górę środkowy palec.

Lichocka zapewniała wówczas, że nie wykonała wulgarnego gestu, a jedynie „przesuwała energicznie dwukrotnie palcem pod okiem, bo była zdenerwowana". Posłanka przeprosiła wszystkich, którzy poczuli się urażeni.
„Babo”, „jesteś przez przypadek”, „kłamczucho”. Co do Lichockiej krzyczała w Sejmie opozycja
Wyraziła też słowa ubolewania, że „poprzez ten ruch ręką dała asumpt do takiego ataku na PiS”. Podkreśliła, że zaraz po tym, jak zobaczyła, że jej gest może zostać odebrany jako obraźliwy, wyjaśniała, że ruch ręką nie miał takiego charakteru. – Tam nie było żadnej złej intencji, ale jeżeli część wyborców tak to odebrała, to ja jeszcze raz mogę wyrazić słowa ubolewania – mówiła Lichocka.

Jak wynika ze stenogramów sejmowych, podczas burzliwej debaty, kiedy opowiedziano się za przeznaczeniem rekompensaty dla mediów publicznych, politycy opozycji przeszkadzali posłance w sprawozdaniu. Część obelg zdradzała mizoginizm autorów: „Co ty gadasz, babo?”, „Kobieto, co ty mówisz, precz!” – słychać było z poselskich ław.

Kalendarz transmisji

Październik 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30 31 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych