zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Komisja Infrastruktury zajmie się planowanymi zwolnieniami w PLL LOT

16:09, 13.01.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

W przyszłą środę sejmowa Komisja Infrastruktury zajmie się sytuacją w PLL LOT, zwłaszcza planowanymi zwolnieniami grupowymi w spółce - poinformował szef komisji Paweł Olszewski (KO). O zwołanie komisji wnioskowali posłowie KO, którzy bronią pracowników LOT-u.


Podziel się:   Więcej

5 stycznia rozpoczęły się z PLL LOT negocjacje ze związkami zawodowymi w sprawie planowanego przez spółkę zwolnienia 300 pracowników etatowych, w tym 150 stewardes, 50 pilotów i 100 pracowników administracji. Dwa spotkania władz PLL LOT ze stroną społeczną, które odbyły się do tej pory, nie przyniosły porozumienia. W środę ze związkowcami rozmawiali posłowie Koalicji Obywatelskiej: Dariusz Joński, Paweł Poncyljusz i Michał Szczerba.

Po spotkaniu informowali m.in., że zwrócili się do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o zwołanie posiedzenia Komisji Infrastruktury w sprawie sytuacji w PLL LOT. Obrady komisji - jak przekazał w środę PAP jej szef Paweł Olszewski - zostały zwołane na przyszłą środę na godz. 14. – Chcemy się zająć sytuacją w LOT, która jest kryzysowa, nie tylko jeśli chodzi o sprawy finansowe, ale i personalne, o konflikty ze związkami zawodowymi. Zajmiemy się także kondycją regionalnych portów lotniczych, bo przynajmniej niektóre z nich są na skraju upadłości, a pomoc rządu jest niewystarczająca - powiedział Olszewski.

Jak dodał, na posiedzenie komisji mają zostać zaproszeni m.in. wiceminister infrastruktury Marcin Horała oraz prezes PLL LOT Rafał Milczarski. W obradach mieliby wziąć udział także przedstawiciele związków zawodowych działających w spółce.

Michał Szczerba poinformował z kolei, że sprawą zwolnień w LOT ma się zająć Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

Wicepremier Sasin: Rząd musi i chce pomóc PLL LOT

Kontrola poselska w PLL LOT i Polskim Funduszu Rozwoju


Politycy Koalicji Obywatelskiej planują ponadto rozpocząć w najbliższy piątek kontrolę poselską w PLL LOT i Polskim Funduszu Rozwoju, który niedawno przyznał spółce pomoc w wysokości 3 mld złotych. Chcą dowiedzieć m.in., na co przeznaczone mają zostać te pieniądze, skoro firma planuje grupowe zwolnienia.

Lider Związkowej Alternatywy (zrzesza m.in. Związek Zawodowy Personelu Pokładowego i Lotniczego) Piotr Szumlewicz przekonywał po spotkaniu z posłami KO, że sytuacja w LOT jest dramatyczna. – Narodowy przewoźnik traktuje stewardesy gorzej niż właściciel warzywniaka. Stewardesy obecnie zarabiają poniżej płacy minimalnej, chociaż narodowy przewoźnik dostaje trzy miliardy złotych, a warzywniak zazwyczaj nie dostaje nic, albo dostaje znacznie mniejsze pieniądze, a mimo to przestrzega przepisów o płacy minimalnej - dodał Szumlewicz.

Redukcja zatrudnienia


Zarząd PLL LOT przedstawił związkom zawodowym kryteria, jakimi będzie się kierował redukując zatrudnienie - to np. stosunek do obowiązków - powiedział PAP rzecznik LOT-u Krzysztof Moczulski. Dodał, że zwalniani otrzymają ponadstandardowe pakiety wsparcia obejmujące m.in. odprawy.

Z końcem ub.r. roku zarząd PLL LOT wysłał list do pracowników, w którym poinformował, że spółka będzie musiała rozstać się z niektórymi pracownikami; redukcje obejmą łącznie nie więcej niż 300 osób.

Właścicielem 100 proc. akcji PLL LOT jest Polska Grupa Lotnicza. Jedynym akcjonariuszem PGL jest Skarb Państwa, a prawa z akcji w tej spółce wykonuje Minister Aktywów Państwowych.

Prezydent rozmawiał z prezesem PLL LOT na temat akcji LOT do Domu

Kalendarz transmisji

Styczeń 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych