zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Komisja kultury za projektem noweli ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy o kinematografii

20:42, 20.07.2021;   autor: kawi;   źródło: PAP

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu przyjęła we wtorek rządowy projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy o kinematografii w kształcie proponowanym przez podkomisję nadzwyczajną.


Podziel się:   Więcej

Projekt związany jest z implementacją dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE. Regulacje dotyczą m.in. prowadzenia działalności w zakresie dostarczania platform udostępniania wideo.

Ustawa z 1992 r. o radiofonii i telewizji była wielokrotnie nowelizowana. Obecny projekt zmian związany jest z obowiązkiem implementacji dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2018/1808 z 14 listopada 2018 r. zmieniającej dyrektywę 2010/13/UE w sprawie koordynacji niektórych przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych państw członkowskich dotyczących świadczenia audiowizualnych usług medialnych (dyrektywa o audiowizualnych usługach medialnych) ze względu na zmianę sytuacji na rynku.

Komisja za nowelizacją z poprawkami ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych
 
 
 
...
 
Poprawki przyjęte przez komisję mają charakter głównie językowy i techniczny. Projekt noweli zakłada m.in. „odejście od generalnego zakazu lokowania produktu i wprowadzenie dopuszczalności lokowania produktu jako zasady, od której przewidziane są wyjątki”. Wprowadzono również możliwość przerywania reklamami filmów dla dzieci, dłuższych niż 60 minut. Pozostałe treści skierowane do dzieci w dalszym ciągu nie będą mogły być przerywane reklamami. Dodano także zakaz nadawania reklam o papierosach elektronicznych. Poseł Tomasz Zimoch złożył m.in. wniosek o głosowanie poprawki skreślającej zapis o możliwości przerywania reklamami filmów dla dzieci, dłuższych niż 60 minut. Poprawka ta nie została przyjęta.

Celem projektu nowelizacji jest wprowadzenie regulacji dotyczących prowadzenia działalności w zakresie dostarczania platform udostępniania wideo, modyfikacja reguł umieszczania przekazów handlowych w usługach medialnych, modyfikacja regulacji dotyczących ochrony konsumentów, w szczególności małoletnich. Projekt zakłada też zmianę zasad promowania i wspierania twórczości europejskiej przez dostawców usług medialnych oraz reguł dotyczących stosowania udogodnień dla niepełnosprawnych w audiowizualnych usługach medialnych na żądanie.

Sejmowa komisja negatywnie zaopiniowała wniosek o wotum nieufności wobec ministra Czarnka

Kalendarz transmisji

Grudzień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych