zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Komisja o ograniczeniu sprzedaży alkoholu. Przyjęto poprawki Senatu

20:47, 09.01.2018;   autor: msies;   źródło: PAP

Sejmowa Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej jednogłośnie poparła we wtorek poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o ograniczeniu sprzedaży alkoholu. Dotyczą one m.in. zakazu picia alkoholu w miejscach publicznych. W środę nowelą ma zająć się Sejm.


Podziel się:   Więcej

Senatorowie w połowie grudnia przyjęli trzy poprawki do nowelizacji ustawy o ograniczeniu sprzedaży alkoholu. Dwie z nich dotyczą zapisu, który wprowadza generalny zakaz picia alkoholu w miejscach publicznych z wyłączeniem miejsc do tego przeznaczonych.

Senat proponuje doprecyzowanie tego przepisu, tak by „wyłączeniu podlegały miejsca przeznaczone do ich spożycia na miejscu, w punktach sprzedaży tych napojów”. Jak tłumaczyli wnioskodawcy na etapie prac nad ustawą, chodzi tu o ogródki piwne.

Druga poprawka wprowadza dodatkowy zapis, mówiący o tym, że „rada gminy może wprowadzić w drodze uchwały odstępstwo od zakazu spożywania napojów alkoholowych, jeżeli uzna, że nie będzie to miało negatywnego wpływu na odpowiednie kształtowanie polityki społecznej w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi i nie będzie zakłócało bezpieczeństwa i porządku publicznego”.

Senat proponuje również poprawkę mówiącą o wejściu ustawy w życie po 30 dniach od daty jej ogłoszenia. Zgodnie z pierwotnym założeniem przepisy miały zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2018 r.

Sprzedaż alkoholu zostanie ograniczona. Sejm uchwalił ustawę
We wtorek sejmowa komisja samorządu terytorialnego jednogłośnie przyjęła wszystkie trzy poprawki. W środę nad poprawkami Senatu do noweli debatować ma Sejm na posiedzeniu plenarnym.

Uchwalona przez Sejm nowelizacja ma doprecyzować i uregulować przepisy tak, by umożliwić gminom działania ograniczające dostępność alkoholu. Zmiany dotyczą m.in. wprowadzenia do limitu udzielania zezwoleń na sprzedaż wszystkich napojów alkoholowych, także tych, które zawierają do 4,5 proc. alkoholu. W obecnym stanie prawnym rada gminy określając liczbę punktów sprzedaży alkoholu, nie uwzględnia w limicie piwa i alkoholu do 4,5 proc.

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28     
04-02-2023
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych