zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Ważne głosowanie w komisji PE

Czerwona kartka dla ACTA

14:02, 21.06.2012;   autor: em|en, miha;   źródło: IAR, PAP

Komisja handlu międzynarodowego Parlamentu Europejskiego (INTA) odrzuciła umowę ACTA dotyczącą walki z piractwem i podróbkami w internecie. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą wszyscy europosłowie na lipcowej sesji plenarnej.


Podziel się:   Więcej

Wynik głosowania w Komisji zostanie potwierdzony przez cały europarlament na lipcowej sesji plenarnej.

Czwartkowa rekomendacja wiodącej w konsultacjach ACTA w PE komisji oznacza, że europosłowie nie chcą czekać z głosowaniem na opinię Trybunału Sprawiedliwości UE o zgodności ACTA z prawem UE i prawami podstawowymi. Zwróciła się o nią Komisja Europejska, by rozwiać kontrowersje wokół umowy.

Odrzucenia umowy domagają się w PE socjaliści, Zieloni, komuniści, a od niedawna także liberałowie. Sprawozdawcy ds. ACTA największej frakcji chadeckiej w PE chcieli jednak, by z głosowaniem poczekać na opinię Trybunału UE.

Głos europarlamentu jest rozstrzygający: jeśli odrzuci ACTA w głosowaniu plenarnym, to nie wejdzie ona w życie w UE.

ACTA to międzynarodowa umowa handlowa o zwalczaniu handlu artykułami podrabianymi. Zawiera zapisy dotyczące ochrony własności intelektualnej, które – zdaniem krytyków – ograniczą swobodne funkcjonowanie internetu. ACTA podpisały 26 stycznia w Tokio 22 kraje unijne; nie podpisały jej dotąd Cypr, Estonia, Niemcy, Holandia i Słowacja. Do tej pory ratyfikację ACTA zawiesiły: Austria, Polska, Rumunia, Czechy, Łotwa, Bułgaria oraz Słowenia.

Komentarz Panoptykonu

Za wcześnie, żeby otwierać szampana, na pewno nie jest to ostatni etap tej gry o ACTA. Rozstrzygające głosowanie odbędzie się dopiero 3 lipca w Parlamencie Europejskim, ale na pewno wyniki dzisiejszego głosowania przybliżają nas do zwycięstwa – mówiła Katarzyna Szymielewicz z Fundacji Panoptykon, zajmującej się monitorowaniem prawa do prywatności.

Z pewnością - nie wiem, w jakiej formule, w formule dyrektywy, umowy międzynarodowej czy jeszcze jakiegoś innego porozumienia - ta problematyka i te pomysły wrócą. Nie ma wątpliwości, ponieważ lobby, jakie działa na rzecz tego typu rozwiązań, jest niezwykle silne. W samej Brukseli, w łonie Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego, bardzo silne są grupy zwolenników zaostrzania egzekucji praw autorskich – dodała.

Uważam, że politycy powinni przemyśleć całą koncepcję. Po protestach przeciwko ACTA widać wyraźnie, że nie ma społecznej zgody na taki sposób myślenia o egzekwowaniu praw własności intelektualnej. Należy się zastanowić, czy tędy droga. Jeżeli ten temat nie stanie się przedmiotem poważnej debaty, to spodziewałabym się, że protesty będą powracać – przypuszczała specjalistka i zaznaczyła, że „w pierwszym rzędzie trzeba odróżnić walkę z piractwem na skalę komercyjną od środków, które uderzają w obywateli”.

Pewnym minimum jest zadbanie o to, aby to przede wszystkim obywatele czuli się bezpieczni w sieci, czuli, że nic im nie zagraża, że ich wolność jest zagwarantowana – podsumowała.
ZAiKS

Skutkiem odrzucenia ACTA będzie niemożność dochodzenia za granicą naruszeń prawa autorskiego. Wewnątrz UE ta umowa niewiele by zmieniała, miałaby ona duże znaczenie dla poszanowania praw własności intelektualnej w reszcie świata. Nie mamy odpowiednich narzędzi do tego, aby ścigać naruszenia praw twórców z Europy poza nią. Konwencja berneńska nie jest wystarczająca – mówił Dyrektor generalny Stowarzyszenia Autorów ZAiKS Krzysztof Lewandowski.

Zaznaczył, że obecne przepisy nie gwarantują twórcom ich praw w obszarze rozpowszechniania internetowego. – Tu są problemy, bo nie wszystkie ustawodawstwa na świecie mają tak rozwinięty system ochrony prawa autorskiego jak w UE – dodał.

Wiemy dzisiaj, że nie jest trudno kupić maszynę, ale trudno jest wymyślić nową maszynę. To, co jest najcenniejsze, to nowe technologie, nowe sposoby organizacji, nowe leki, wynalazki. Pomysłodawcy ACTA chcieli bronić innowacyjności. Widać, że nie wszyscy do końca to zrozumieli – powiedział Lewandowski.