zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Komisja PE przeciw dopuszczaniu ołowiu w produktach PCW

14:11, 21.01.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Komisja środowiska Parlamentu Europejskiego ustosunkowała się krytycznie wobec propozycji Komisji ws. dopuszczania obecności ołowiu w pochodzących z recyklingu produktach PCV. Jeśli takie stanowisko podtrzyma cały PE propozycja KE w tej sprawie trafi do kosza.


Podziel się:   Więcej

Rezolucja przegłosowana we wtorek przez eurodeputowanych z komisji środowiska odrzuca projekt rozporządzenia Komisji Europejskiej ws. zmiany zasad dotyczących koncentracji ołowiu, w tym - w produktach określanych jako PCW (PCV). Europosłowie są zdania, że proponowane przez Komisję zmiany nie zapewniają wystarczającej ochrony zdrowia i środowiska.

Propozycja zakłada ograniczenie stosowania i obecności ołowiu oraz jego związków w wyrobach wytwarzanych z polichlorku winylu (PCW), powszechnie produkowanego syntetycznego tworzywa sztucznego, ustalając maksymalne stężenie ołowiu w wysokości 0,1 proc. masy materiału PCW.

Prawo zaproponowane przez KE wprowadza również dwa odstępstwa dla materiałów PCW, które miałby obowiązywać przez 15 lat. Jedno pozwoliłoby na stężenie ołowiu do 2 proc. wagi twardego PCW, a drugie 1 proc. wagi elastycznego PCW.

Większość przedstawicieli komisji środowiska sprzeciwia się tym wyjątkom dotyczącym materiałów PCW pochodzących z recyklingu. "Ołów jest substancją toksyczną, która może poważnie wpłynąć na zdrowie, w tym - nawet w małych dawkach - powodować nieodwracalne uszkodzenia neurologiczne" - podkreślił PE w swoim komunikacie.

PE chce, żeby Europejczycy pili więcej kranówki zamiast wody w butelkach
Zdaniem eurodeputowanych poziomy zaproponowane w rozporządzeniu Komisji nie są bezpieczne. Członkowie komisji wskazują przy tym na dostępne alternatywy dla materiałów PCW. W ocenie komisji środowiska recykling nie powinien uzasadniać dalszego stosowania substancji niebezpiecznych, ponieważ zapobieganie niebezpieczeństwu jest ważniejsze niż odzyskiwanie materiałów.

Wtorkowa rezolucja została przyjęta 42 głosami za, przy 22 głosach przeciw i 4 wstrzymujących się. W lutym sprawą zajmą się eurodeputowani na posiedzeniu plenarnym w Strasburgu. Jeżeli cały Parlament wyrazi sprzeciw wobec projektu Komisji i go odrzuci, proponowana legislacja trafi do kosza. W takim przypadku KE będzie mogła przedstawić zupełnie nową lub zmieniona propozycję.

Parlament od dawna utrzymuje, że recykling PCW nie może prowadzić do utrzymania obecności metali ciężkich w środowisku pracy i życia człowieka. Ołów w PCW jest stopniowo wycofywany w UE od 2015 r. dzięki dobrowolnym działaniom przemysłu europejskiego. Metal ten w PCW nadal jednak dociera do UE w produktach importowanych.

Koniec plastikowych jednorazówek. PE poparł wprowadzenie do 2021 r. zakazu sprzedaży

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 
22-02-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych