zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

W projekcie rezolucji ws. zdrowia reprodukcyjnego i seksualnego

Komisja PE zaleca wprowadzenie legalnej aborcji

22:13, 18.09.2013;   autor: kaien;   źródło: IAR

Komisja Praw Kobiet i Równouprawnienia Parlamentu Europejskiego zaleca państwom członkowskim, aby wprowadziły legalną aborcję, dostępną dla wszystkich. Między innymi taki postulat pojawił się w przyjętym dziś projekcie rezolucji w sprawie zdrowia reprodukcyjnego i seksualnego.


Podziel się:   Więcej

W dokumencie zapisano m.in., że „dostęp do legalnej i bezpiecznej aborcji jest uznawany za prawo kobiet, a brak takiego dostępu za naruszenie praw człowieka”. Oprócz legalizacji aborcji unijnym krajom zaleca się także wprowadzenie obowiązkowej edukacji seksualnej „dostosowanej do wieku i percepcji dzieci”.

W ocenie europosłanki Joanny Senyszyn, dokument jest bardzo ważny, gdyż wzywa państwa członkowskie do zapewnienia obywatelom warunków do „pełnego, niczym nieograniczonego korzystania z praw w zakresie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego”.

Z kolei według europosła Tadeusza Cymańskiego, zalecenia Komisji poszły za daleko, ale – jego zdaniem – było to do przewidzenia. – W Parlamencie Europejskim w dziedzinie ideologicznej wszystko jest podszyte negacją chrześcijaństwa i tradycji, a to co się dzieje w sprawie aborcji nie jest żadnym zaskoczeniem – stwierdził Cymański w rozmowie z Polskim Radiem.

Myślę, że to są bardzo radykalne środowiska, nawet jak na lewicę i one mają większość – dodał europoseł.

Raport ma być głosowany podczas sesji plenarnej w październiku. Nawet jeśli zostanie przyjęty, nie będzie wiążący dla krajów członkowskich.