zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Komisja pozytywnie o budowie toru wodnego Świnoujście-Szczecin

12:02, 22.03.2017;   autor: msies;   źródło: PAP

Sejmowa komisja gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej przyjęła w środę projekt ustawy ws. budowy lub przebudowy toru wodnego Świnoujście-Szczecin do głębokości 12,5 m.


Podziel się:   Więcej

Na posiedzeniu komisji odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy, zawierającego regulacje proceduralne, które ułatwią budowę lub przebudowę toru wodnego Świnoujście–Szczecin do głębokości 12,5 m.

W projektowanych przepisach uproszczono przede wszystkim procedurę środowiskową w zakresie potwierdzania jej zgodności z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Zaproponowano zwolnienie inwestora z obowiązku przedstawiania wypisów i wyrysów z planu zagospodarowania przestrzennego przy składaniu wniosku o wydanie opinii w zakresie oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko i obszar Natura 2000, a także przy występowaniu z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Organ wydający decyzję środowiskową ma być zwolniony z obowiązku stwierdzenia jej zgodności z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Budowa toru wodnego Świnoujście – Szczecin coraz bliżej. Rząd przyjął projekt ustawy
Prostsze i szybsze pozyskiwanie terenów ogrodowych

Autorzy przepisów zaproponowali także rozwiązania, które ułatwią zajęcie pod inwestycję gruntów, na których znajdują się rodzinne ogrody działkowe. Nowa procedura ma umożliwić prostsze i szybsze pozyskiwanie terenów ogrodowych z możliwością polubownego rozwiązywania sporów na tym tle. Za zajęcie gruntów przewidziane są wypłaty odszkodowań działkowcom i stowarzyszeniu ogrodowemu. Sposób ustalania wysokości i wypłaty odszkodowań będzie zgodny z przepisami o gospodarce nieruchomościami.

W projekcie określono także ścieżkę proceduralną w sytuacji wyłączenia z zarządu Lasów Państwowych gruntów, które – zgodnie z projektem budowlanym – będą wykorzystywane pod inwestycję.

– Inwestycja ma charakter strategiczny dla gospodarki i bezpieczeństwa państwa – powiedział wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Jerzy Materna.

Inwestycja „niezbędna dla rozwoju morskich portów”

– Pilna potrzeba realizacji modernizacji toru wodnego Świnoujście–Szczecin do głębokości 12,5 m jest niezbędna dla rozwoju morskich portów o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej, a tym samym zapewnienia bezpieczeństwa żeglugi na torze wodnym – podkreślał Materna.

Modernizacja toru wodnego będzie realizowana w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014–2020. Wartość przedsięwzięcia to ok. 1 mld 385 mln zł. 85 proc. pieniędzy ma pochodzić ze środków unijnych, a 15 proc. – z budżetu państwa.

Kalendarz transmisji

Grudzień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30 31 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych