zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Komisja pozytywnie o projekcie budżetu dot. sportu i kultury fizycznej

15:32, 27.10.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

W projekcie ustawy budżetowej na rok 2021 wydatki na realizację zadań z obszaru kultury fizycznej będą wyższe niż obecnie i wyniosą 1,396 mld złotych – poinformowano we wtorek na posiedzeniu sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki.


Podziel się:   Więcej

To 106,8 procent kwoty planowanej w ustawie budżetowej na 2020, tj. 89 mln więcej. Zawarte jest w niej 30 mln złotych ujęte w rezerwie celowej przeznaczonej na dofinansowanie zadań w zakresie sportu powszechnego.

Resort planuje, że wydatki w części 25 Kultura fizyczna osiągną 319 mln. Koszty realizacji Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej zaplanowano na poziomie 1 mld 25 mln, natomiast zadania Funduszu Zajęć Sportowych dla Uczniów obejmą kwotę 21 mln.

Na inwestycje finansowane z FRKF przeznaczone jest 567 mln złotych, to o siedem procent więcej niż było w tym roku.

Na sport wyczynowy rząd planuje przeznaczyć 376 mln złotych, w tym 172,5 mln zł, czyli o 7,4 procent więcej niż w 2020 na szkolenie zawodników przygotowujących się do igrzysk olimpijskich w Tokio oraz seniorskich mistrzostw świata i Europy. Ponad 203 mln zostaną przeznaczone na szkolenie młodzieży w perspektywie igrzysk 2024 w Paryżu.

Projekt przewiduje nieznaczny wzrost dotacji na Centralny Ośrodek Sportu (COS) – 25 mln zł, przy 24,2 w bieżącym roku – oraz Polską Agencję Antydopingową (POLADA) – 8 mln, zamiast 7,9 mln zł.

Polskie Laboratorium Antydopingowe otrzyma natomiast z budżetu państwa 7,4 mln zł, czyli o 800 tysięcy zł mniej niż w 2020 roku.
Ponadto z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej planowane jest przeznaczenie ok. 32,3 mln zł na modernizację poszczególnych baz COS, m.in. przebudowę mniejszych skoczni w Zakopanem (K–85, K–65, K–35, K–15), budowę hali sportowej w Wałczu czy boiska sportowego w Giżycku.

W projekcie potwierdzono środki na programy realizowane przez resort. Na program „Klub” przeznaczono 40 mln, na „Sport Wszystkich Dzieci” – 49 mln, na „Szkolny Klub Sportowy” – prawie 35 mln, a na „Skaut” – 15,5 mln.

W dyskusji jako pierwszy głos zabrał Tadeusz Tomaszewski. Poseł podkreślił, że projekt jest przejrzysty, choć w kilku fragmentach warto by się zastanowić nad pewnymi zmianami. Jak zauważył, nie ma w nim żadnych informacji na temat finansowania Igrzysk Europejskich, które mają się odbyć w Krakowie w 2023 roku.

Tomaszewski zaapelował o jak najszybsze zajęcie się tym tematem, gdyż czasu jest coraz mniej. Dodał, że jego niepokój budzi też struktura finansowania sportu w Polsce.

– Ponad 77 procent pokrywane jest z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, czyli ze środków uzyskanych od grających w Totalizatora Sportowego, a niespełna 23 procent z budżetu – przypomniał i dodał, że na sport jest przeznaczane tylko 0,056 proc. budżetu państwa.

– Z roku na rok coraz mniej – zaznaczył parlamentarzysta.

Tomaszewski zaapelował, by ministerstwo ujawniło, na jakie konkretnie inwestycje zostanie przeznaczone 567 mln złotych z FRKF. Przedstawiciel resortu przyznał, że 450 mln złotych zostanie przeznaczone na inwestycje będące już w toku, natomiast 117 mln na nowe projekty.

Morawiecki: Sport odegra ważną rolę w powrocie do normalności
Poseł Mariusz Kałużny skupił się na działalności Centralnych Ośrodków Sportu. Zaapelował m.in. o to, aby w COS zwiększyć limit płac.

– Ośrodki są modernizowane, coraz nowocześniejsze, musi w nich pracować coraz lepiej przygotowana kadra. A płace są zbyt niskie, aby dobrych fachowców zatrzymać. COS-y nie chcą pieniędzy z budżetu, płace możemy podnieść dzięki środkom, jakie sami zarabiamy prowadząc działalność gospodarczą. Ale do tego potrzebna jest zmiana limitu płac – tłumaczył.

Przewodniczący komisji Ireneusz Raś podkreślił, jak ważna jest sprawa pilnego zajęcia się Igrzyskami Europejskimi. Zaproponował, aby na przełomie listopada i grudnia zwołać posiedzenie, które będzie poświęcone tej imprezie. Być może uda się na nie zaprosić pełnomocnika rządu ds. jej organizacji, wicepremiera Jacka Sasina.

Odpowiadając na pytania dotyczące braku w projekcie budżetu na 2021 środków na finansowanie Igrzysk sekretarz stanu w resorcie sportu Anna Krupka zauważyła, że nie jest jeszcze ostatecznie ustalony program imprezy.

– Jesteśmy w kontakcie z PKOl, związkami sportowymi, czekamy na decyzję. Gdy zostanie podjęta, będziemy znali zakres koniecznych prac – wskazała.

W głosowaniu większością 20 głosów za, przy jednym wstrzymującym się, komisja projekt ustawy budżetowej zaopiniowała pozytywnie i przekazała do dalszych prac w komisji finansów publicznych.

W drugiej części posiedzenia komisja wysłuchała informacji temat funkcjonowania sportu w Polsce w związku z wybuchem pandemii Covid–19 (SARS–CoV–2).

Premier: 19 czerwca kibice wrócą na stadiony
„Od początku pandemii naszym głównym zadaniem było zapewnienie bezpieczeństwa. Zarówno zawodnikom kadry, ich sztabom szkoleniowym, ale także wszystkim, którzy sport uprawiają. Zawodnicy, którzy z powodu pandemii nie startowali i nie mogli wypełnić wymaganych kryteriów wynikowych, otrzymali możliwość przedłużenia stypendiów. W ośrodkach COS stworzyliśmy optymalne warunki do treningów, opracowane zostały procedury ograniczające do minimum możliwość zakażenia” – powiedziała Krupka.

Sekretarz stanu w resorcie dodała, że ośrodki COS były sukcesywnie oddawane do dyspozycji sportowców, dzisiaj działają już wszystkie, stworzono w nich idealne warunki.

„Większość związków sportowych kontynuuje szkolenie centralne, zrobiliśmy wszystko co możliwe, aby zminimalizować skutki pandemii. I jestem przekonana, że to się nam udało” – podkreśliła.

Jak przekazała, od lipca do połowy października w Polsce odbyło się 10 imprez międzynarodowych.

Morawiecki: dla mnie piłka nożna to znacznie więcej niż sport