zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Komisja pozytywnie o projekcie budżetu dot. sportu i kultury fizycznej

20:51, 27.10.2021;   autor: kawi;   źródło: PAP

Projekt ustawy budżetowej na rok 2022 zakłada, że wydatki na realizację zadań z obszaru kultury fizycznej będą wyższe niż obecnie i wyniosą 1,680 mld złotych - poinformował na posiedzeniu sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki minister Kamil Bortniczuk.


Podziel się:   Więcej

Szef nowego resortu sportu i turystyki podkreślił, że to 120 procent kwoty zaplanowanej w ustawie budżetowej na 2021, tj. o 281 mln złotych więcej. Zawarte jest w niej 47 mln złotych, które zostały ujęte w rezerwie celowej przeznaczonej na dofinansowanie zadań w zakresie sportu powszechnego.

Resort planuje, że wydatki w części 25 Kultura fizyczna osiągną prawie 500 mln. Koszty realizacji Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej zaplanowano na poziomie 1 mld 108 mln, o ponad 82 mln więcej niż w 2021. Z tego prawie 600 mln zostanie przeznaczone na inwestycje nowe i kontynuowane.

Na sport wyczynowy planowane jest wydanie 505 mln złotych, to o 33 procent więcej niż w tym roku. Zwiększone wydatki będą przeznaczone na przygotowania do igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 roku, gdzie - jak planuje resort - wyniki biało-czerwonej ekipy powinny być lepsze niż w Tokio.

577 mln zostanie wydane na rozwój infrastruktury. Wzrost o dwa procent (10 mln złotych) nie jest znaczny, ale niektóre z tych inwestycji są już w trakcie realizacji i zostały sfinansowane w budżetach z ubiegłych lat.

Komisja infrastruktury zaakceptowała budżet dot. transportu
W projekcie dotacja celowa dla Centralnych Ośrodków Sportu ma wynieść 35 mln złotych, tj. o 10 mln więcej niż w 2021 roku. POLADA otrzyma 8 mln złotych dotacji. Na sport powszechny przeznaczone będzie z budżetu państwa 111 mln, o 20 procent więcej niż dotychczas.

W dyskusji jako pierwszy głos zabrał Tadeusz Tomaszewski (Lewica). Poseł podkreślił, że projekt jest interesujący. - Cieszy, że z budżetu państwa z roku na rok rosną środki przeznaczone na sport - zaznaczył.

Pozytywną ocenę otrzymała także zawarta w projekcie wysokość środków przeznaczonych na rozwój programów stypendialnych.

Tomaszewski ponownie przypomniał, że konieczne jest jak najszybsze zajęcie się płacami w Centralnych Ośrodkach Sportu, które przeciętnie wynoszą obecnie około 5,1 tys. złotych, ponad 600 złotych mniej od średniej krajowej.

- To sprawa, o której rozmawiamy od dawna, jeszcze nie udało się jej załatwić - zauważył.

Innym problemem wymagającym szybkiego rozwiązania jest - zdaniem posła Lewicy - położenie większego niż dotychczas nacisku na sport dzieci i młodzieży w szkołach.

Terlecki: Nie powiedziałbym, że premier jest słabszy
- Cukrzyca, nadwaga, problemy krążeniowe - to dolegliwości zdrowotne, z którymi spotykamy się już w szkołach podstawowych. Sport pomoże w walce z tymi problemami - dodał.

Poseł Mariusz Kałużny (PiS) skupił się na działalności Centralnych Ośrodków Sportu. On także zaapelował m.in. o to, aby w COS zwiększyć limity płac. Dodał jednak, że w ostatnich latach płace w COS rosły, choć oczywiście nie w takim tempie, w jakim by chcieli pracownicy.

Kałużny zauważył, że dotacje dla COS zostaną wykorzystane na inwestycje i modernizacje. To konieczne, gdyż za dwa lata w Polsce odbędą się Igrzyska Europejskie, a nowoczesne ośrodki COS będą główną bazą treningową dla polskich sportowców.

Były dyrektor COS zauważył także, że ośrodki muszą prowadzić efektywniejszą działalność finansową, aby dotacja celowa, która wzrośnie w 2022 roku o 10 mln złotych, była tylko częścią dochodów przeznaczonych na realizację inwestycji.

Małgorzata Niemczyk (KO) zauważyła, że w projekcie nie ma finansowania żadnego nowego programu przeznaczonego dla dzieci i młodzieży. - Oferta jest taka sama, cztery godziny tygodniowo wychowania fizycznego. A już przecież od dawna wiadomo, że to za mało - przypomniała.

Była reprezentantka Polski w siatkówce zauważyła, że nadal nie ma efektu dawno złożonej propozycji, aby w klasach 1-3 z dziećmi pracowali nauczyciele wychowania fizycznego. Niemczyk także zauważyła, że pula dotacji przeznaczona dla COS jest zbyt mała.

W głosowaniu większością 17 głosów za, przy trzech wstrzymujących się, komisja projekt ustawy budżetowej zaopiniowała pozytywnie i przekazała do dalszych prac w komisji finansów publicznych.

Morawiecki: U praźródeł sukcesu Polski leży naprawa instytucji fiskalnych państwa

Kalendarz transmisji

Grudzień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych