zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Komisja przeciw poprawkom do projektu obniżającego VAT na żywność, paliwa i energię

15:37, 13.01.2022;   autor: kawi;   źródło: PAP

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych w czwartek zaopiniowała negatywnie wszystkie dziewięć poprawek zgłoszonych w czasie drugiego czytania do obniżającego VAT na żywność, paliwa i energię projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług.


Podziel się:   Więcej

Chodzi o przygotowany przez posłów PiS projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, będący elementem tzw. tarczy antyinflacyjnej 2.0.

W czasie drugiego czytania opozycja zgłosiła do projektu dziewięć poprawek, dotyczących m.in. wydłużenia okresu obowiązywania przepisów do końca 2023 r., wprowadzenia na stałe większej obniżki akcyzy, obniżki opłaty paliwowej czy likwidacji opłaty emisyjnej.

Wszystkie te propozycje zostały negatywnie ocenione przez przedstawiciela rządu. Negatywnie zaopiniowała je również na czwartkowym posiedzeniu większość członków Komisji Finansów Publicznych.

Sejm skierował ponownie do komisji projekt noweli ustawy o zatrudnieniu socjalnym
Według zapisów projektu, od lutego do końca lipca 2022 r. do zera ma spaść VAT na żywność i napoje objęte obecnie stawką 5 proc. Z 23 proc. do 8 proc. ma spaść stawka tego podatku na paliwa silnikowe: olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę, gaz LPG. Dla nawozów, środków ochrony roślin, ziemi ogrodniczej i innych środków wspomagających produkcję rolniczą VAT ma spaść z 8 proc. do zera. VAT na gaz ma spaść z 8 proc. do zera, na energię cieplną z 8 proc. do 5 proc., a w przypadku energii elektrycznej utrzymana zostanie obniżona stawka VAT w wysokości 5 proc.

Zgodnie z projektem obniżenie stawki VAT do zera ma objąć takie produkty spożywcze - opodatkowane stawką 5 proc. - jak mięso i ryby oraz przetwory z nich, produkty mleczarskie, warzywa i owoce i przetwory z nich, zboża, produkty przemysłu młynarskiego, przetwory ze zbóż i wyroby piekarnicze, niektóre napoje, np. zawierające co najmniej 20 proc. soku owocowego lub warzywnego, napoje mleczne i tzw. mleka roślinne.

Müller: Przygotowujemy warianty rozwiązań rekompensujących podwyżki cen gazu i energii
W przypadku środków wykorzystywanych do produkcji rolnej obniżka VAT z 8 proc. do zera obejmie nawozy, środki ochrony roślin, ziemię ogrodniczą, produkty wspomagające produkcję rolną takie jak: środki poprawiające właściwości gleby, stymulatory wzrostu oraz podłoża do upraw.

Łączny spadek dochodów budżetu państwa z tytułu tych zmian oszacowano na ok. 11,6 mld zł. Z tego obniżenie VAT na żywność i napoje ma się przełożyć na spadek o ok. 2,92 mld zł, a w przypadku paliw o ok. 3,11 mld zł. Spadek VAT na nawozy to negatywny skutek dla budżetu na poziomie 0,52 mld zł, na gaz - ok. 2,09 mld zł, na energię elektryczną - ok. 2,30 mld zł, a na energię cieplną - ok. 0,67 mld zł.

„Projekt obniżający VAT to działanie dla całego kraju”

Kalendarz transmisji

Listopad 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
26-11-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych