zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Komisja senacka w środę o minimalnych wynagrodzeniach m.in. pielęgniarek i położnych

09:15, 09.06.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Resort dał gwarancję minimalnych wynagrodzeń m.in. pielęgniarkom i położnym - przypomniał w czasie konferencji prasowej w Raciborzu minister zdrowia Adam Niedzielski.


Podziel się:   Więcej

Dla pielęgniarek i położnych resort przygotował ofertę. Pierwsza jej część pojawiła się po trzeciej fali epidemii. To ustawa gwarantująca minimalne wynagrodzenia zasadnicze m.in. tej grupie zawodowej.

– To jest rozwiązanie kompleksowe dotyczące nie tylko środowiska pielęgniarek, ale całego sektora medycznego – przypomniał.

Zaznaczył, że regulacja jest tak skonstruowana, że gwarantuje pracownikom zatrudnionym w podmiotach leczniczych, że nie będą zarabiali mniej niż kwota wyliczona na podstawie konkretnych współczynników pracy i średniego wynagrodzenia w gospodarce w kraju. Dodał, że jeśli ten ostatni element wzrośnie w przyszłym roku - przeciętne wynagrodzenie w gospodarce - to również „najniższe wynagrodzenia pójdą do góry”.

Przypomniał, że koszt takiego rozwiązania w II półroczu 2021 r. wyniesie blisko 4 mld zł. Zaznaczył, żenad drugą częścią oferty, „ścieżką wzrostu wynagrodzeń do 2027 r.”, toczy się dyskusja.

– W perspektywie wzrostu nakładów na ochronę zdrowia do 7 proc. PKB prowadzimy dalej rozmowy z organizacjami związkowymi - zaznaczył minister.

Sejm znowelizował pod koniec maja ustawę o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw. Przewiduje ona, że od 1 lipca 2021 r. żaden pracownik medyczny i działalności podstawowej podmiotu leczniczego nie będzie mógł mieć ustalonego wynagrodzenia zasadniczego na poziomie niższym niż wynikający z ustawy. Ustawa trafiła do Senatu. W środę będzie przedmiotem prac senackiej komisji zdrowia.

Kalendarz transmisji

Grudzień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30 31 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych