zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Komisja senacka za nowelą ustawy o lasach bez poprawek

19:35, 08.12.2021;   autor: kawi;   źródło: PAP

Senacka komisja środowiska opowiedziała się w środę za nowelą ustawy o lasach i ustawy o ochronie przyrody bez poprawek. Przepisy są odpowiedzią na wezwanie Komisji Europejskiej do usunięcia uchybień legislacyjnych zgodnie z wymogami dyrektyw siedliskowej i ptasiej.


Podziel się:   Więcej

Jak mówił podczas środowych obrad komisji wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka, zmienione przepisy są odpowiedzią na wezwanie KE do usunięcia uchybień legislacyjnych zgodnie z wymogami „dyrektywy siedliskowej” i „dyrektywy ptasiej”. - Uchybienie polega na wprowadzeniu do systemu krajowego przepisów, zgodnie z którymi gospodarka leśna ma być prowadzona w oparciu o dobre praktyki i nie narusza żadnych przepisów dot. ochrony przyrody na mocy dyrektywy ptasiej i siedliskowej - mówił wiceminister.

Siarka stwierdził, że w obecnym stanie prawnym, „zgodnie z art. 14 b ust. 3 ustawy o lasach, gospodarka leśna wykonywana jest zgodnie z wymogami dobrej praktyki leśnej w zakresie gospodarki leśnej i nie narusza przepisów o ochronie poszczególnych zasobów, towarów i składników przyrody”.

Senackie Biuro Legislacyjne nie zgłosiło zastrzeżeń o charakterze legislacyjnym do procedowanych przepisów.

Tarcza antyinflacyjna. Sejm zajmie się ustawami podatkowymi
Senatorowie Jadwiga Rotnicka i Janusz Pęcherz (KO) zgłosili do ustawy trzy poprawki dotyczące m.in. wykreślenia odstępstwa od zakazów wobec gatunków objętych systemem ścisłej ochrony na mocy unijnej dyrektywy siedliskowej, a także dodania artykułu stanowiącego, że gospodarka leśna wykonywana zgodnie z wymaganiami dobrej praktyki nie zwalnia z przestrzegania przepisów o ochronie przyrody. Podobne poprawki były zgłaszane podczas prac sejmowych nad ustawą przez KO i Polska 2050.

Przedstawiciele strony rządowej argumentowali, że „obecne brzmienie przepisów jest w całości zgodne z dyrektywą siedliskową”, a zgłoszone poprawki są nieuzasadnione. - Jeśli zależy nam na tym, by KE (...) wycofała skargę z TSUE, to prosiłbym, żebyśmy przyjęli ten projekt w takim brzmieniu, jak zaproponowaliśmy - jest uzgodniony z KE w trybie roboczym - mówił Michał Graczyk z departamentu leśnictwa i łowiectwa MKiŚ.

- Komisja przyjęła głosami 8 do 6 ustawę bez poprawek, nie udało się zgłosić wniosku mniejszości ze względu na zerwane zewnętrzne łącza komputerowe - wskazała PAP po zakończeniu środowych obrad komisji środowiska jej sprawozdawca Alicja Chybicka (KO). Senator zapowiedziała, że w najbliższym czasie te same poprawki zostaną zgłoszone na komisji ds. klimatu.

Projekt nowelizacji o utworzeniu funduszu kompensacyjnego - do dalszych prac
Nowela wprowadza m.in. wymóg przeglądu dostępnych danych w celu sprawdzenia występowania gatunków chronionych lub potencjalnych miejsc ich występowania na powierzchni. Doprecyzowuje sposób oznakowania miejsc występowania gatunków chronionych, a także odległości (co najmniej 25 m) od źródeł, rzek, jezior, torfowisk i źródlisk oraz fakultatywnie w miejscach pamięci narodowej i kultu religijnego, gdzie nie stosuje się cięć zupełnych. Ponadto, określa średni poziom ilości martwych drzew na 1 ha powierzchni leśnej oraz zasady pozostawiania drzewostanów do naturalnego obumarcia.

Sejmowa komisja za ustawą o rolniczym handlu detalicznym z poprawkami

Kalendarz transmisji

Styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
27-01-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych