zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Komisja śledcza ds. VAT przesłucha b. dyr. w Ministerstwie Finansów

09:28, 26.06.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

Przed komisją śledczą ds. VAT będzie zeznawał były dyrektor Departamentu Kontroli Skarbowej Ministerstwa Finansów Jacek Skonieczny.


Podziel się:   Więcej

Świadek to wieloletni urzędnik resortu finansów i specjalista w zakresie prawa podatkowego, w szczególności VAT–u.

Były dyrektor został wezwany „w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania prawidłowości i legalności działań oraz występowania zaniedbań i zaniechań organów i instytucji publicznych w zakresie zapewnienia dochodów Skarbu Państwa z tytułu podatku od towarów i usług i podatku akcyzowego w okresie od grudnia 2007 r. do listopada 2015 r.”

Do tej pory komisja śledczą ds. VAT przesłuchała kilkudziesięciu świadków. Jako pierwszy, we wrześniu ub. roku, zeznawał były wiceminister finansów w latach 1992–96 Witold Modzelewski, ostatnim był – w poniedziałek – b. premier rządu koalicji PO–PSL (w latach 2007 – 2011 i po raz drugi w latach 2011 – 2014) Donald Tusk.

Komisja śledcza ds. VAT została powołana na początku lipca 2018 roku. Ma zbadać i ocenić prawidłowość działań rządów PO–PSL związanych z zapewnieniem dochodów z VAT i akcyzy oraz ewentualne zaniedbania w tym zakresie. Bada okres od grudnia 2007 r. do listopada 2015 r. Zgodnie z uchwałą Sejmu powołującą komisję, jej prace mają odnosić się w szczególności do działań, zaniedbań i zaniechań m.in. członków rządu, „w szczególności ministra właściwego do spraw budżetu, finansów publicznych i instytucji finansowych, i podległych im funkcjonariuszy publicznych”.

B. wiceminister finansów: Nie blokowaliśmy odwrotnego VAT w innych krajach