zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Komisja śledcza ds. VAT przesłuchuje Bartłomieja Sienkiewicza

09:12, 27.06.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

Sejmowa komisja śledcza ds. podatku VAT rozpoczęła w czwartek przesłuchanie byłego ministra spraw wewnętrznych i byłego koordynatora służb specjalnych Bartłomieja Sienkiewicza.


Podziel się:   Więcej

Przewodniczący komisji Marcin Horała powiedział, że komisja zakończy swoją pracę najprawdopodobniej w pierwszym tygodniu września. – Na ten moment mamy jeszcze dziesięć przesłuchań wyznaczonych do około 20 lipca. Być może jedenastym będzie druga część przerwanego przesłuchania Donalda Tuska – wyjaśnił Marcin Horała.

Przewodniczący dodał, że komisja ma również 12 świadków na tzw. liście rezerwowej, To osoby, które zostały powołane na świadków, ale jeszcze nie mają konkretnej daty przesłuchania. – Tutaj liczymy się z tym, że znacząca część z nich nie zostanie przesłuchana, bo trzeba pisać raport – zaznaczył poseł PiS.

Komisja będzie miała miesiąc na jego sporządzenie, następnie pod koniec sierpnia czeka prezentacja jego projektu, a we wrześniu przyjęcie ostatecznej formy przez członków tego gremium.Tusk: Nie zwalniam sam siebie z politycznej odpowiedzialności za wszystko, co robił rząd
Kilkudziesięciu świadków

Do tej pory komisja śledcza ds. VAT przesłuchała kilkudziesięciu świadków. Jako pierwszy, we wrześniu ubiegłego roku, zeznawał były wiceminister finansów w latach 1992-1996 Witold Modzelewski, ostatnim był – w środę – b. dyrektor Departamentu Kontroli Skarbowej Ministerstwa Finansów Jacek Skonieczny.


Skonieczny: odwrócony VAT powodował spadek oszustw i obrotów danym towarem
Luka w podatku VAT mogła wynieść ponad 250 mld zł

Komisja bada prawidłowość działań oraz zaniedbania i zaniechania organów oraz instytucji publicznych w zakresie zapewnienia dochodów Skarbu Państwa z tytułu podatku od towarów i usług i podatku akcyzowego. Zakres jej działań obejmuje lata 2007-2015. Posłowie rozpoczęli prace w lipcu ubiegłego roku.

Według szacunków Ministerstwa Finansów luka w podatku VAT w badanym przez komisję okresie mogła wynieść ponad 250 mld zł.


Horała: Raport komisji ds. VAT może być przesłany do Sejmu na początku września