zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„Komisja śledcza ds. VAT zmarnowała czas”. W Sejmie debata nad raportem komisji

13:14, 11.09.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

– Komisja śledcza ds. VAT zmarnowała rok, zamiast szukać przyczyn luki w VAT, by zapobiec wyłudzeniom w przyszłości, skupiła się na wojence politycznej - ocenił członek komisji Mirosław Pampuch (POKO) w czasie debaty w Sejmie nad raportem z prac.


Podziel się:   Więcej

Jak mówił Pampuch, „straciliśmy niepowtarzalną okazję do stworzenia raportu, który przyczyniłby się do poprawienia sytuacji przedsiębiorców i Polaków”.

Jego zdaniem, komisja śledcza, zamiast szukać przyczyn powstawania luki VAT, by w przyszłości zapobiec różnego rodzaju wyłudzeniom, skupiła się na „wojence politycznej” pod głównym hasłem „dorwać Tuska” poprzez – jak stwierdził – „próbę mętnego przedstawienia stanu luki”.

Jak podkreślał Pampuch, luka VAT to nie tylko przestępstwa, ale bardzo szerokie zjawisko, a w latach 2016–2018 wyniosła ok. 119 mld zł.

Horała: wzrost luki vatowskiej zależał od tego, kto był u władzy
Szewczak (PiS): nie chodzi o zemstę, a o elementarną sprawiedliwość

Nie chodzi o zemstę polityczną, a o elementarną sprawiedliwość, by nie tryumfowała bezkarność i nie rozzuchwalała złoczyńców – mówił w środę w Sejmie Jan Szewczak (PiS) podczas debaty o sprawozdaniu komisji śledczej ds. VAT.

– Chodzi o to, by nieodpowiedzialnie nie traktować najważniejszych funkcji publicznych, by nie trwonić publicznego grosza i nie wspierać mafii różnego rodzaju – mówił w imieniu klubu PiS poseł Szewczak podczas debaty.

W opinii Szewczaka, w najnowszej historii gospodarczej Europy niewiele jest przykładów „podobnego rabunku, wstępnie szacowanego na 250–260 mld zł.”

– A to przecież nie wszystko, co międzynarodowe kosmopolityczne gangi i ich krajowe mafie +wyssały+ z polskiego budżetu i systemu finansowego. (...) Do tego rachunku finansowego rozboju, można spokojnie doliczyć od 100 do 150 mld zł w oszustwach CIT, niezapłaconych wpływach z podatku hazardowego czy skrajnie bezmyślnej, podwartościowej prywatyzacji – mówił.

– Każdy kto chciał, wkładał łapę do polskiego budżetu i wyciągał z niego co chciał – ocenił w środę Szewczak.
Konwiński (PO): raport komisji ds. VAT to polityczne zamówienie PiS

– Ten raport jest niestety tylko i wyłącznie zamówieniem politycznym. I tak jak przez lata mieliśmy do czynienia z czymś, co zostało nazwane kłamstwem smoleńskim, mamy od czterech lat, w ciągu waszej kadencji mamy do czynienia z czymś, co śmiało można nazwać kłamstwem vatowskim – ocenił członek komisji Zbigniew Konwiński z PO.

Zarzucał, że przewodniczący komisji Marcin Horała z PiS nie wykonał ustawy o komisji śledczej. Jak uzasadniał poseł PO–KO, ustawa „jasno mówi”, że poseł sprawozdawca powinien przedstawić także głosy odrębne. – Pan nic nie wspomniał o zdaniu odrębnym, które zgłosiło trzech posłów: Genowefa Tokarska, Mirosław Pampuch i moja skromna osoba. (...) Ja rozumiem, że z argumentami pan się nie musi zgadzać, ale uczciwość i ustawa pana zobowiązywała, żeby również o tym wspomnieć – powiedział Konwiński.

Według członka komisji, „grzechem pierworodnym” komisji śledczej było również to, że skoncentrowała się tylko na ośmiu latach rządów PO, a problem luki w VAT istniał wcześniej i później. Mówił, że komisja nie chciała też zajmować się rolą polityków PiS w zaniechaniach dotyczących zamknięcia luki w VAT.

Konwiński zwrócił też uwagę, że według uchwały komisja powinna była zbadać działania szefów służb i szef CBA Paweł Wojtunik został przesłuchany przez komisję, ale Mariusz Kamiński – również szef CBA w okresie, którym zajmowała się komisja – już nie. – Mariusz Kamiński (...) mimo że przez komisję przegłosowany jako świadek, nie został przez pana najpierw wezwany, a później na pański wniosek został skreślony z listy świadków. To pokazuje, że są równi i równiejsi – zarzucał Konwiński Horale.

Ocenił, że w raporcie wyolbrzymiono wagę zeznań wiceminister finansów Elżbiety Chojny–Duch, mimo iż wielokrotnie „sobie zaprzeczała” i „kłamała”. Twierdził, że w raporcie przekłamano z kolei zeznania ministra finansów Jacka Rostowskiego.
Tokarska (PSL): raport komisji daje fałszywy obraz rzeczywistości (krótka6)

Przedstawiony raport komisji ds. VAT daje fałszywy obraz rzeczywistości - powiedziała w środę podczas obrad Sejmu posłanka PSL i członek komisji śledczej ds. VAT Genowefa Tokarska. Zaznaczyła, że luka vatowska nie jest wartością rzeczywistą lecz kalkulacyjną.

– Celem działania komisji nie było rzetelne zbadanie zagadnienia spadku dochodów z VAT,(...) tylko nagonka polityczna – mówiła komentując sprawozdanie komisji śledczej posłanka PSL i członek tej komisji Genowefa Tokarska. Zaznaczyła, że komisja posługiwała się danymi dotyczącymi luki vatowskiej, którą – jej zdaniem – można różnie wyliczyć i „jest ona doskonałym narzędziem do manipulacji”.

– Dlaczego stawiane zarzuty nie są oparte na twardych danych, takich jak wskaźnik relacji dochodów z VAT do wartości dodanej w gospodarce czy do PKB – pytała.

Stwierdziła też, że PiS miało większość w komisji, co pozwalało na odrzucenie wszystkich niewygodnych pytań i tendencyjny wybór świadków. Oceniła m.in, że świadkowie ci często mieli wiedzę „iluzoryczną”. Byli to – jak wskazywała – np. „płatni doradcy” albo „felietoniści Gazety Polskiej”.

Tokarska powiedziała też, że PiS obejmując po raz pierwszy rządy nie przygotował kraju do likwidacji granic, czyli m.in. do tego, „by cysterny nie mogły swobodnie przejeżdżać przez granicę” – Pokreśliła, że raport komisji jest tendencyjny i nie odpowiada na pytanie, jak zlikwidować lukę.
Parda (Kukiz’15): odpowiedzialność za opieszałość resortu finansów ponosi PO

Sprawozdanie z pracy komisji dotyczy głównie Platformy Obywatelskiej, która „decydowała co się dzieje, a co nie mogło się dziać w ministerstwie finansów” – ocenił członek komisji śledczej ds. VAT Błażej Parda (Kukiz"15).

Parda dodał, że w jego ocenie komisja została powołana zbyt późno, ale - jak podkreślił - jej „najważniejszym wymiarem było to, jak skutecznie informowała ludzi, jak ważny jest VAT”. Jak dodał, prace komisji miały też wpływ na rządzących i urzędników, którzy przysłuchiwali się pracom „mając świadomość tego, że kiedyś może i oni, jeżeli nie dopełnią pewnych obowiązków, trafią pod obrady w kolejnym Sejmie”.

Odnosząc się do wniosków o postawienie b. premierów i b. ministrów finansów przed Trybunałem Stanu, Parda ocenił, że „ta instytucja nie miała jeszcze okazji, żeby się wykazać”. – Mam nadzieję, że pokażą, na co ich stać i dadzą szansę tym, którzy przed nią staną, aby się dokładnie wytłumaczyć - dodał.
Horała: Donald Tusk musiał posiadać wiedzę o skali wyłudzeń podatku VAT

Przewodniczący komisji ds. VAT i jej sprawozdawca Marcin Horała (PiS) odpowiadając na pytania zadawane przez posłów, m.in. o to były premier Donald Tusk posiadał wiedzę o skali wyłudzeń podatku VAT, powiedział, że „oczywiście, że posiadał, musiał posiadać”. Dodał, że jeżeli były premier udowodni, że nie miał tej wiedzy „to znaczy, że w sposób rażący nie dopełnił swoich obowiązków”.

– Była to już wówczas zarówno wiedza powszechna, wiedza zawarta w raportach najwyższej Izby Kontroli, ale przede wszystkim były to konkretne, adresowane na premiera (...) notki sygnalne kierowane chociażby z Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. (...) Donald Tusk stwierdził, że ich nie otrzymywał - zaznaczył Horała.

Dodał, że kiedy jedną z takich notek ABW komisja ds. VAT pokazała byłemu premierowi w czasie jego przesłuchania, a Donald Tusk „stwierdził, że on jej nie czytał, być może ktoś u niego w kancelarii to czytał, ale on nie wie, kto tym się zajmował”. Horała ocenił, że to „znów stanowi w sposób oczywisty niedopełnienie obowiązków, jakie ciążą na premierze”.

– Po co my właściwie mamy służby specjalne, jak sygnalizują premierowi o poważnych niebezpieczeństwach dla państwa, a premier po prostu sobie nie czyta i właściwie nie wie, gdzie u niego w kancelarii te notatki giną – powiedział przewodniczący komisji ds. VAT.

Kalendarz transmisji

Listopad 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych

Chcemy poznać Twoje zdanie

Treść pytania