zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Komisja śledcza w lutym przesłucha b. szefa MSW Jacka Cichockiego

13:55, 02.01.2018;   autor: msies;   źródło: PAP

– Przesłuchanie b. szefa MSW Jacka Cichockiego odbędzie się w pierwszym tygodniu lutego - poinformowała szefowa komisji śledczej ds. Amber Gold Małgorzata Wassermann (PiS). To już trzecie podejście komisji do przesłuchania tego świadka.


Podziel się:   Więcej

Początkowo Cichocki miał stanąć przed komisją 12 grudnia, ale ze względu na to, że w tym dniu premier Mateusz Morawiecki wygłaszał w Sejmie exposé, posiedzenie komisji zostało odwołane.

Kolejnym terminem, w którym miał zostać przesłuchany b. szef MSW był 9 stycznia, ale i tym razem posiedzenie komisji śledczej nie odbędzie się. Powodem jest powołanie na ministrów w KPRM dwojga członków komisji śledczej – Marka Suskiego i Joanny Kopcińskiej; Suski został szefem gabinetu politycznego premiera Morawieckiego, a Kopcińska rzecznikiem rządu. Wówczas Wassermann informowała, że przesłuchanie Cichockiego zostało przesunięte o dwa tygodnie, bo musi zostać uzupełniony skład komisji.

We wtorek Wassermann poinformowała, że „przesłuchanie Jacka Cichockiego odbędzie się w pierwszym tygodniu lutego”. Jak dodała jeszcze pod koniec ub.r. Cichocki informował komisję, że ma plany wyjazdowe na drugą połowę stycznia i nie będzie mógł stawić się przed komisją. – Prosił, aby jego przesłuchanie odbyło się w innym terminie niż ostatnie dwa tygodnie stycznia, na co się zgodziłam – powiedziała szefowa komisji śledczej.

Z harmonogramu tegorocznych przesłuchań komisji ds. Amber Gold wynika, że w przyszłym miesiącu komisja zbierze się pierwszy raz we wtorek 6 lutego. http://www.tvpparlament.pl/aktualnosci/marat-uwazam-wspolprace-z-amber-gold-za-blad/33967231
Zeznania Marcina P. i Emila Marata

Twórca Amber Gold, Marcin P. składając w czerwcu ub.r. zeznania przed komisją śledczą, stwierdził, że ówczesny doradca zarządu Amber Gold Emil Marat uprzedzał go o czynnościach ABW związanych z jego spółką. Dodał też, że Marat mówił mu o możliwości wykorzystania kontaktów z politykami z KPRM. Według Marcina P., być może powoływał się on na ówczesnego szefa MSW Jacka Cichockiego, a wcześniej sekretarza kolegium ds. służb specjalnych.

W połowie września ub.r. Marat zeznając przed komisją przyznał, że wraz ze współpracującym z Amber Gold adwokatem Pawłem Kunachowiczem rozważali spotkanie z Cichockim i rozmowę na temat tego, jak firma Amber Gold i linie OLT Express są „rozbijane”. Zaznaczył jednak, że P. nie naciskał na taką rozmowę.

Przesłuchanie Donalda Tuska przed wakacjami „nie możliwe”

Wassermann pytana, kiedy może dojść do przesłuchania b. premiera Donalda Tuska odparła, że w tej sprawie „nic się nie zmieniło” i będzie to „na koniec” prac komisji. – Trudno w tej chwili podawać dokładną datę przesłuchania – stwierdziła. Dopytywana czy są szanse, by do przesłuchania b. premiera doszło jeszcze przed wakacjami Wassermann oceniła, że „nie będzie to możliwe”.

Podobną opinię wyraził w rozmowie z PAP inny członek komisji Jarosław Krajewski (PiS). – Obecnie zajmujemy się wątkiem służb specjalnych następnie zajmiemy się przesłuchaniami świadków w wątku urzędów skarbowych i Ministerstwa Finansów, co oznacza, że jeszcze kilka miesięcy pracy przed nami i przed decyzją o powołaniu kolejnych świadków, w tym b. premiera Donalda Tuska – powiedział Krajewski. W jego ocenie do przesłuchania Tuska może dojść jesienią tego roku.

Celem powołanej w lipcu 2016 r. komisja śledcza jest zbadanie i ocenienie prawidłowości i legalności działań podejmowanych wobec Amber Gold przez: rząd, w szczególności ministrów finansów, gospodarki, infrastruktury, spraw wewnętrznych, sprawiedliwości i podległych im funkcjonariuszy publicznych.

B. szef Amber Gold Marcin P.: dostałem sms-a: uciekaj, 16 będzie u ciebie ABW

Kalendarz transmisji

Styczeń 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych