zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Komisja za poprawkami do projektu nowelizacji ustawy o zwalczaniu COVID-19

12:18, 17.11.2021;   autor: kawi;   źródło: PAP

Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej poparła w środę poprawki do ustawy o zwalczaniu COVID-19 związane m.in. z przejęciem zadań z zakresu melioracji od ministra właściwego do spraw rozwoju wsi przez organy właściwe ws. gospodarki wodnej.


Podziel się:   Więcej

Zmiana ma na celu zapewnienie stworzenia spójnego systemu melioracji wodnych.

- Doprecyzowanie zapisów ustawy o działach administracji rządowej przez wykreślenie melioracji z działu rozwój wsi i przypisaniu do działu gospodarka wodna w rzeczywistości nie przynosiło żadnych zadań. Ponieważ wszystkie zadania związane z melioracjami już wcześniej zostały przeniesione ustawą Prawo wodne, gdzie również z części budżetowej, za która odpowiada ministerstwo rolnictwa, zostały przesunięte niezbędne środki związane z tymi zadaniami - powiedziała w środę sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Anna Gembicka.

Jak dodała, „w naszej gestii jako ministerstwa rolnictwa zostały tylko środki, o które wnioskujemy co roku w ramach rezerwy celowej. Jest to 40 mln zł, które stanowią wsparcie dla rolników zrzeszonych w spółkach wodnych, one są przeznaczane na utrzymanie urządzeń melioracji wodnych znajdujących się na ich gruntach rolnych. Dlatego nie jest możliwe przekazanie przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi do Ministerstwa Infrastruktury więcej środków na realizacji zadań w obszarze gospodarki wodnej”.

Gembicka zaznaczyła, że „jeśli chodzi o środki na spółki wodne, one zrzeszają rolników, te środki na utrzymanie melioracji wodnej powinny zostać w gestii ministerstwa rolnictwa”.

Nad poprawką głosowało 12 posłów - ośmiu z nich było za przyjęciem poprawki, a czterech wstrzymało się od głosu. Nikt nie zagłosował przeciw.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o e-fakturach
Poprawka projektu nowelizacji ustawy o zwalczaniu COVID-19 uchyla też punkty dotyczące dotacji z budżetu państwa na finansowanie niektórych zadań przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej.

- Zostały uchylone punkty 2 i 4 dotyczące dotacji z budżetu państwa, która nie mogła się odbyć w ten sposób procedowania. Musi się to odbyć z funduszu covidowego - przekazał w środę p.o. prezesa PAŻP Janusz Janiszewski.

Wskazał też, że w zmienionej formie ustawy powinien zostać artykuł dotyczący obowiązku informowania Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej o zamiarze wykonania lotu bezzałogowych statków powietrznych za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.

- Informacje o wykonywanych operacjach bezzałogowych statków powietrznych przekładają się na zapewnienie porządku i bezpieczeństwa publicznego, co w dzisiejszych czasach wydaje się dość ważne - podkreślił Janiszewski.

Nad poprawką głosowało 11 posłów - siedmiu było za jej przyjęciem, przeciw jedna osoba. Trzech posłów wstrzymały się od głosu.

Komisja za poprawkami Senatu ws. ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych

Kalendarz transmisji

Listopad 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
26-11-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych