zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Komisja zdrowia o Krajowej Sieci Kardiologicznej

21:56, 22.04.2021;   autor: elolc;   źródło: IAR

Na przełomie kwietnia i maja zacznie obowiązywać rozporządzenie o pilotażowym programie Krajowej Sieci Kardiologicznej. Poinformował o tym posłów wiceminister zdrowa Waldemar Kraska podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia.


Podziel się:   Więcej

Krajowa Sieć Kardiologiczna zacznie funkcjonować pilotażowo na Mazowszu. Ma przyspieszyć diagnostykę i leczenie chorób układu krążenia: nadciśnienia tętniczego opornego i wtórnego, niewydolności serca, zaburzeń rytmu i przewodzenia oraz zastawkowych wad serca. Pacjenci mają szybciej uzyskać poradę, korzystać z doświadczenia i sprzętu ośrodków konsultacyjnych, a także trafiać do ośrodków najlepiej dostosowanych do ich stanu zdrowia.

Na realizację programu, który ma trwać 25 miesięcy, rząd przeznaczył 35 milionów 600 tysięcy złotych - powiedział Waldemar Kraska.

Szef Instytutu Kardiologii w Aninie, profesor Tomasz Hryniewiecki, mówił, że program ułatwi pacjentom dostęp do ośrodków o największych możliwościach diagnostycznych i terapeutycznych.

Z kolei prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, profesor Adam Witkowski, zwrócił uwagę na potrzebę zintegrowania Krajowej Sieci Kardiologicznej z programem Koordynowanej Opieki po Zawale KOS-Zawał oraz z programem Koordynowanej Opieki nad Pacjentami z Niewydolnością Serca, który został ogłoszony, ale nie wszedł w życie.

Profesor Witkowski dodał, że na niewydolność serca cierpi ponad milion dwieście tysięcy osób.


„Wyprowadziliście polską kardiologię na zachodnioeuropejski poziom”
Profesor Tomasz Zdrojewski, przewodniczący Sekcji Prewencji i Epidemiologii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, powiedział, że w ciągu ostatnich 5 lat zdrowie Polaków się pogorszyło: od 2014-2015 zatrzymał się wzrost długości życia, nastąpił też spadek aktywności fizycznej i wzrost otyłości. Do pogorszenia przyczyniła się też pandemia i jej skutki.

Zdaniem profesora Zdrojewskiego w okresie wychodzenia z pandemii służba zdrowia będzie się zmagać ze wzrostem chorób niezakaźnych.

W celu odbudowy zdrowia Polaków po pandemii powstał też program Krajowej Sieci Onkologicznej.Kardiologia dziecięca może paść ofiarą własnego sukcesu