zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Komisja zdrowia rozpatruje wniosek KO o odwołanie ministra zdrowia

14:25, 02.06.2020;   autor: akune;   źródło: IAR

Sejmowa komisja zdrowia zajęła się we wtorek wnioskiem opozycji o odwołanie ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Według przewodniczącego komisji zdrowia Tomasza Latosa z PiS wartość wniosku opozycji podważają zarzuty dotyczące błędów i opóźnień w walce z epidemią.


Podziel się:   Więcej

We wtorek komisja zdrowia rozpatruje wniosek KO o wotum nieufności wobec ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.

– Łukasz Szumowski szybko stał się niestety politykiem. Dziś wiemy, że jednym z najbardziej cynicznym i bezdusznych, bo w czasie kiedy panował strach, kiedy ludzie się absolutnie bali o życie, zdrowie swoich najbliższych, kiedy bali się zakażenia, kiedy patrzyli jak padały ich firmy, okazuje się, że pan minister miał inne priorytety – podkreśliła Barbara Nowacka przedstawiając wniosek KO.

Zarzucała Szumowskiemu m.in. nieprzygotowanie Polski, resortu zdrowia i polskiego społeczeństwa na pandemię koronawirusa. – Jedyne co się okazuje o co zadbali, pewno współpracownicy pana ministra, ale przecież pan minister też ponosi za to odpowiedzialność, to luki w prawie, które zapewniają im bezkarność przy różnego rodzaju dziwacznych zakupach – powiedziała Nowacka.

Posłanka mówiła o przypadkach, w których pracownicy szpitali dostawali nieodpowiednie kombinezony ochronne i korzystali z przygotowanych ad hoc zabezpieczeń. Na głosy oburzenia z sali odpowiedziała: „Do wszystkiego jest niestety smutna dokumentacja i nie zakrzyczymy rzeczywistości”.


Premier: Decyzje ministra zdrowia i szefa MSWiA uratowały Polskę przed kataklizmem
„W Polsce testujemy zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia

– W Polsce od początku epidemii testujemy zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia – powiedział we wtorek minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia.

Szumowski odnosił się do uzasadnienia do wniosku o jego odwołanie. – Zaczynacie państwo od tego, że przygotowania do walki z epidemią rozpoczęły się późno. Jest ze mną Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas, który od pierwszych dni był w kontakcie z WHO, CDC, ECDC. Te organizacje, które zajmują się zawodowo (...) śledzeniem epidemii na świecie przekazywały komunikaty na bieżąco do Polski – poinformował minister.

Jego zdaniem, to właśnie „dlatego, kiedy pierwszy przypadek się pojawił służby sanitarne i sanepid były w stanie zlokalizować wszystkie autobusy i podróżujące nimi osoby”. – Wszystkich udało się zlokalizować i objąć nadzorem sanitarnym – przypomniał.


Prezydent do Szumowskiego: Na pana ręce składam podziękowania dla personelu medycznego


Premier: Działania ministra Szumowskiego pozwoliły nam podjąć rozsądne decyzje
– Kiedy okazało się, że w zwalczanie epidemii musiało zaangażować się całe państwo, wszyscy ministrowie, wszystkie służby, premier, prezydent, byli gotowi na pomoc. Pierwsze dni także była z nami opozycja, ale, jak widać bardzo krótką niektórzy mają pamięć – zauważył.

– Piszecie państwo we wniosku, że nie skorzystaliśmy ze wspólnych zakupów Unii Europejskiej – zaznaczył. – Po pierwsze to PO za swój największy sukces w walce ze świńską grypą uznała nieprzystapienie do unijnych zakupów szczepionek – zaznaczył.

– Po drugie jakie maseczki Komisja Europejska przysłała krajom członkowskim, to państwo widzieliście. Te 1,5 mln maseczek z zamówionej partii 10 mln Komisja kazała zutylizować, bo po wykonanych w Polsce badaniach i po moim liście do pani komisarz okazało się, że się po prostu nie nadają do użycia – podkreślił Szumowski.


Morawiecki: Szumowski walnie się przyczynił do walki z koronawirusem
Szumowski zwrócił uwagę, że „na razie jeszcze żaden kraj w Unii Europejskiej nie poinformował oficjalnie o tym, że skorzystał z tego mechanizmu, co więcej, kontrahenci, którzy oferowali towar we wspólnym przetargu po zakończeniu tego przetargu zwiększyli ceny i kraje członkowskie kupiły mniejszą ilość towaru za te same pieniądze” – A termin realizacji jest chyba kilkunastu tygodniowy, więc wszyscy nadal czekają – dodał minister.

Odniósł się do zarzutu, że przez rekomendowanie korespondencyjnej formy głosowania w wyborach prezydenckich, naraził zdrowie i życie Polaków.

– Chciałbym zapytać, jak państwo zagłosujecie w dzisiejszym głosowaniu, jak będziemy się pochylać nad głosowaniem mieszanym, w którym jest forma korespondencyjna zabezpieczona dla wszystkich Polaków, ale jest również forma tradycyjna – podkreślił. – Tylko przypominam, że prawie jednomyślnie państwa koleżanki i koledzy z Senatu poparli ten projekt – wskazał. – Czy teraz jest już to bezpieczne, a wtedy korespondencyjne było niebezpieczne? – pytał minister.

Szumowski powiedział, że bezpieczeństwo wyborów korespondencyjnych, które odbyły się w Bawarii było analizowane przez niezależnych ekspertów m.in. z Wiednia i, jak wskazał, „nie ma danych, aby one zwiększały śmiertelność". – Nie przytoczyliście państwo moich rekomendacji, abyśmy się zajęli walką z koronawirusem i przesunęli o dwa lata kadencję pana prezydenta – zaznaczył.


Dworczyk: Mamy do czynienia z nagonką medialną i próbą zniszczenia ministra Szumowskiego
– W Polsce od początku epidemii testujemy zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia. Rozszerzyliśmy te wskazania o pacjentów bezobjawowych jak np. na Śląsku i testów na milion mieszkańców realizujemy więcej niż np. we Francji, Szwecji, Korei – poinformował szef resortu zdrowia.

Odnosząc się do zarzutu opozycji, że do Polski trafiły maseczki, które nie miały wymaganych dokumentów i nie spełniały norm, odparł, że „maseczki miały certyfikaty, bez tego by nie trafiły na teren RP”. – To że nie spełniały norm okazało się dopiero dzięki Ministerstwu Zdrowia – dodał. Wskazał, że norm nie spełniała też m.in. część maseczek przekazanych przez Komisję Europejską.

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
11-07-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych