zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Komisje senackie za uchwałą w sprawie ograniczenia praw obywatelskich

13:14, 28.10.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Połączone komisje senackie – ustawodawcza oraz praw człowieka pozytywnie zarekomendowały Senatowi projekt uchwały w sprawie „ograniczenia praworządności w Polsce”. W uchwale Senat wyraża zaniepokojenie działaniami władz publicznych, zmierzającymi do podważenia świeckości państwa.


Podziel się:   Więcej

Najpierw połączone komisje: ustawodawcza oraz praw człowieka, praworządności i petycji głosowały nad wnioskiem senatorów PiS o odrzucenie uchwały. Za wnioskiem było 16 senatorów, tyle samo przeciw, jedna osoba się wstrzymała.

W kolejnym głosowaniu, za uchwałą wraz z poprawkami było 17 senatorów, przeciw 16, jeden się wstrzymał.

W uchwale, w myśl pierwotnego projektu, „Senat Rzeczypospolitej Polskiej z najwyższym niepokojem przyjmuje działania władz publicznych, zmierzające do podważenia zagwarantowanego w konstytucji świeckiego charakteru naszego państwa”.

„Motywowane ideologicznie naruszanie spokoju społecznego poprzez odbieranie części obywatelom RP, kobietom, ich praw, musi budzić zdecydowany sprzeciw. Skala społecznego sprzeciwu wobec tych procesów dobitnie wskazuje, iż nadszedł czas, aby wchodząca w XXI wiek, zakorzeniona w Europie Polska, przeprowadziła debatę o ideowych podstawach naszej wspólnoty” – głosi projekt uchwały.

Jej autorzy zwracają zarazem uwagę, że dyskusje i rozstrzygnięcia w sprawach fundamentalnych powinny toczyć się otwarcie, przy zachowaniu pełnych możliwości zarówno wyrażania swoich poglądów, jak i manifestowania postaw obywatelskich. Jednak „obecny czas i ograniczenia związane z pandemią nie powinny być pretekstem do zmian ustrojowych, zmieniających świecki charakter państwa”.

Premier o wyroku TK: Kobiety nie powinny być zmuszane do aktów heroizmu
„Senat Rzeczypospolitej Polskiej wzywa wszystkie instytucje publiczne, by w okresie ograniczenia praw obywatelskich w związku z pandemią nie dokonywać żadnych rozstrzygnięć w kwestiach dotyczących tych praw” – głosi projekt uchwały.

– Tą uchwałą Senat wyraża sprzeciw wobec wywoływania wojny światopoglądowej w Polsce poprzez nielegalny i nieuprawniony do tego, naszym zdaniem, Trybunał Konstytucyjny – powiedział wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (KP–PSL), jeden z autorów uchwały.

Z kolei, jak dodał, „sytuacja epidemiologiczna w Polsce nie sprzyja normalnej, rzetelnej dyskusji w tej ważnej sprawie”.

– Dlatego wzywamy wszelkie władze publiczne RP, aby w tym okresie powstrzymały się od tego typu działań, które jątrzą i antagonizują Polaków – powiedział Kamiński. – Poza tym to rozstrzygnięcie, które chce się Polakom narzucić narusza, zdaniem autorów uchwały, w tym mnie, neutralność światopoglądową państwa – dodał.

Uchwała ma być rozpatrywana przez Senat jeszcze na trwającym posiedzeniu.

Dera: Wyrok TK to sygnał dla polityków. Trzeba doprecyzować przepisy

Kalendarz transmisji

Listopad 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych