zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Komisje senackie za wykreśleniem większości przepisów noweli dotyczącej procedur karnych

19:38, 11.05.2021;   autor: kawi;   źródło: PAP

Połączone senackie komisje opowiedziały się za wykreśleniem wszystkich przepisów uchwalonej w kwietniu noweli procedur karnych, które nie odnoszą się bezpośrednio do implementacji prawa unijnego w sprawie terroryzmu. Rozwiązania krytykowała opozycja, organizacje prawnicze i Biuro Legislacyjne.


Podziel się:   Więcej

Wskazywane przez nich zagrożenia jako „fałszywe” ocenił wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta, według którego senacka debata w dużej mierze dotyczyła „mętnych wyobrażeń” na temat tego, co może znajdować się w przepisach.

Za nowelą wraz z zaproponowanymi poprawkami zagłosowało 17 senatorów, jedna osoba zagłosowała przeciwko, a dziewięć wstrzymało się od głosu.

Według uzasadnienia, głównym celem nowelizacji było dostosowanie zapisów Kodeksu karnego do dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady z 15 marca 2017 r. w sprawie zwalczania terroryzmu. W przepisach zawarto też jednak inne rozwiązania - dotyczą one instytucji listu żelaznego, liczebności składów orzekających, udostępniania akt spraw, a także zawieszenia biegu terminów przedawnienia karalności czynów w związku ze stanem epidemii, czy zakazu zbiórki środków na uiszczenie grzywny orzeczonej za przestępstwo.

Na wtorkowym posiedzeniu komisji ustawodawczej oraz praw człowieka, praworządności i petycji głos w sprawie przepisów zabrali przedstawiciele szeregu organizacji. Zmiany negatywnie oceniła m.in. Naczelna Rady Adwokacka, Krajowa Izba Radców Prawnych, czy Helsińska Fundacja Praw Człowieka. - Na etapie prac sejmowych wpłynęło bardzo dużo opinii podmiotów zewnętrznych, które były dla tego projektu miażdżące - zauważyła w tym kontekście posłanka KO Barbara Dolniak, która w Sejmie prezentowała stanowisko swojego klubu w sprawie rozpatrywanych przepisów.

30 mld zł ze środków unijnych przeznaczono na zdrowie na lata 2021-2027

„Nie zamierzam dalej udawać, że poselskie projekty zmian Kodeksu karnego są poselskimi projektami”


Senackie Biuro Legislacyjne wskazywało, że projekt ustawy wniesiono jako projekt poselski - nie był więc on przedmiotem prac Rządowego Centrum Legislacji, ani nie został przedstawiony do konsultacji.

Negatywnie oceniono m.in. zapis dotyczący listu żelaznego, zgodnie z którym list może być wydany na wniosek prokuratora albo przy braku jego sprzeciwu. - Ustawodawca uznał, że są pewne czynności w postępowaniu przygotowawczym, w zakresie których wyłączna kompetencja przysługuje sądowi i tą kwestią jest list żelazny - mówiła przedstawicielka Biura. Podkreśliła, że procedowana ustawa wprowadza „rozmycie przepisów”, a sąd nie będzie mógł sięgać po ten środek bez wniosku czy zgody prokuratora.

- Nie zamierzam dalej udawać, że poselskie projekty zmian Kodeksu karnego są poselskimi projektami i nie wydaje mi się, żeby wierzyła w to większość senatorów, którzy są na tej sali - mówiła senator KO Magdalena Kochan, która zgłosiła później wniosek o wykreślenie wszystkich artykułów ustawy, które nie odnoszą się bezpośrednio do implementacji prawa unijnego.

- Jeśli państwo nie chcecie jako ministerstwo poddawać niektórych przepisów wprowadzanych w życie szerokiemu opiniodawstwu, to znaczy, że się ich wstydzicie. A jeśli wstydzicie się tego, co chcecie do porządku prawnego wprowadzić, to pytanie, dlaczego robicie to rękami tych, którzy moim zdaniem nie są autorami żadnego z tych zapisów - dodała.

Pięć lat więzienia


Do wątpliwości senatorów opozycji w zakresie poszczególnych rozwiązań odnosił się dyrektor Biura Prezydialnego PK prok. Tomasz Szafrański. Nawiązując do dodatkowych uprawnień prokuratury w kontekście listu żelaznego, prokurator wskazywał na przepisy dotyczące aresztu tymczasowego, o którym sąd również może orzec jedynie na wniosek prokuratury. - I tutaj nikt nie mówi, że fakt, że decyzja sądu jest warunkowana decyzją prokuratura, to ograniczenie władzy sądu - wskazywał.

Wiceszef MS Sebastian Kelta ocenił z kolei, że senacka debata w niektórych momentach „szła raczej w kierunku mętnych wyobrażeń nad temat tego, co może być w przepisach albo co w przyszłości może się w nich znaleźć”. - Zagrożenia, które zostały podnoszone, Ministerstwo Sprawiedliwości ocenia jako fałszywe, a w dużej mierze ta ustawa realizuje cele, jakie zostały zawarte w jej uzasadnieniu - powiedział wiceminister.

Zawarte w noweli zmiany, odnoszące się do przestępstw terrorystycznych, stanowią, że karze do pięciu lat więzienia ma podlegać nie tylko osoba, która „w celu popełnienia przestępstwa o charakterze terrorystycznym uczestniczy w szkoleniu mogącym umożliwić popełnienie takiego przestępstwa”, ale także ta, która „samodzielnie zapoznaje się z treściami” mogącymi ułatwić zamach terrorystyczny.

Pozostałe regulacje nowelizują Kodeks karny, Kodeks postępowania karnego oraz Kodeks wykroczeń, wprowadzając zmiany w procedurach karnych.

Senatorowie zajmą się ustawą na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu plenarnym.

Senacka komisja przyjęła poprawki do ustawy o Funduszu Modernizacyjnym

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28     
05-02-2023
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych